termin płatności a składki zus

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: heiland

Napisano: 04 wrz 2014, 9:29

W sierpniu 2014r zawarliśmy umowę zlecenie z osobą która nie miała innej umowy więc my zgłosiliśmy ją obowiązkowo do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. We wrześniu osoba ta poinformowała nas że z dniem 1 września 2014r podpisała umowę o pracę z innym pracodawcą z wynagrodzeniem wyższym niż minimalne. W związku z tym my od 01.09.2014 zmieniamy zasady ubezpieczenia z tytułu umowy zlecenia wyrejestrowując tą osobę z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych a zgłaszając tylko do zdrowotnych. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie za sierpień wypłacimy dopiero we wrześniu. Moje pytanie brzmi czy od tego wynagrodzenia potrącić składki społeczne i zdrowotne (czyli takie jakim ubezpieczeniom podlegała w sierpniu) czy potrącić tylko składkę zdrowotną (wg zgłoszenia wrześniowego).
Proszę o odpowiedz
mk1


Napisano: 04 wrz 2014, 9:32

zus odpowiedział mi tak: co myslicie
Jeżeli osoba w miesiącu sierpniu podlegała do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, od 1 września podlega tylko do ubezpieczenia zdrowotnego i we wrześniu zostanie wypłacone wynagrodzenie za sierpień, to od wypłaconego wynagrodzenia należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne.
W dokumentach rozliczeniowych za miesiąc wrzesień osoba będzie wykazana na raporcie:
- ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 x x i przychodem wypłaconym za miesiąc sierpień,
- ZUS RZA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 x x i jeżeli we wrześniu nie zostanie wypłacone wynagrodzenie za miesiąc wrzesień, to należy wykazać podstawę i składkę "0".iedział mi tak:
mk1

Napisano: 04 wrz 2014, 10:30

myślę ze powiedział dobrze w we wrześniu składamy 2 raporty.
alina9

Napisano: 04 wrz 2014, 10:39

alina wielkie dzięki tak zrobiłam podpiełam to wyjaśnienie pod liste i tyle...
mk1


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]