specjalistyczne usługi opiekuńcze

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Moderator: heiland

Napisano: 02 sty 2013, 15:10

mam taki problem: wnioskodawca wystąpił o przyznanie specjalistycznych usług opiekuńczych na dziecko niepełnosprawne. Do wniosku dołączono zaświadczenie lekarskie o konieczności zapewnienia dziecku w/w usług w określonym wymiarze czasowym, w ramach których prowadzone by było uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia oraz usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu.
Ponadto do wniosku wnioskodawca załączył oświadczenie, że opiekun będzie sprawował opiekę, a więc wykonywał SUO w oddziale przedszkolnym.

Czy mogę przyznać świadczenia na terenie szkoły? Szkoła twierdzi, że powyższe nie jest jej kompetencją.
~mak


Napisano: 28 lis 2013, 10:09

nauczyciel wspomagający jest od nauczania i pomocy w nauczaniu a SUO zgodnie z § 2.ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 22 września 2005 r.
w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych -

Ustala się następujące rodzaje specjalistycznych usług dostosowanych do szczególnych potrzeb osób wymagających pomocy w formie specjalistycznych usług, wynikających z rodzaju ich schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym:
1)uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, w tym zwłaszcza:
a)kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania, motywowanie do aktywności, leczenia i rehabilitacji, prowadzenie treningów umiejętności samoobsługi i umiejętności społecznych oraz wspieranie, także w formie asystowania w codziennych czynnościach życiowych, w szczególności takich jak:
–.....,
–.......,
–utrzymywanie kontaktów z domownikami, rówieśnikami, w miejscu nauki i pracy oraz ze społecznością lokalną,
–wspólne organizowanie i spędzanie czasu wolnego,
–korzystanie z usług różnych instytucji,


i na tej właśnie podstawie można.
jag
Praktykant
Posty: 2
Od: 28 lis 2013, 9:46
Sandomierz, Polska

Napisano: 28 lis 2013, 10:26

Napiszę jak to jest u nas. Przyznajemy usługi specjalistyczne dla dzieci ( w większości z autyzmem). Zaświadczenie od lekarza psychiatry czasem neurologa. Usługi przyznaje się w miejscu zamieszkania dziecka. Sporadycznie opiekunka może je świadczyć w szkole lub przedszkolu - jeśli w domu nie ma warunków do ich świadczenia a przedszkole lub szkoła udostępni osobne pomieszczenie i będą się odbywały po za zajęciami dziecka w przedszkolu i dyrektor na to wyrazi zgodę (opinia Wydziału).
Po kontroli w sąsiedniej gminie OPS który świadczył usługi specjalistyczne po za domem - przypisano do zwrotu wszystkie koszty a było tego kilkanaście tysięcy.
~wwz


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron