90 dni z data wsteczna

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]

Moderator: heiland

Napisano: 26 lis 2013, 14:47

zgłosiła sie dzis klientka, ktorej maz od 28 padziernika lezy w szpitalu po wypadku. 5 listopada zglaszajac sie po pomoc przedlozyla zaswiadczenie z PUP potwierdzajace ze zarowno jej maz i ona podlegaja ubezpieczeniu zdrowotnemu. wczoraj wpadla do ops z żądaniem decyzji na 90 dni, bo :\"wyskakuje czerwone swiatelko\". odmowilam wydania takiej decyzji poniewaz mam w dokumentach zaświadczenie z PUP, a ponadto w rozmowie telefonicznej z pracownikiem PUP ustaliłam, ze oboje malzonkowie podlegaja ubezpieczeniu zdrowotnemu. dzis PUP zadzwonil ze wyszly nowe okolicznosci, z ktorych wynika, ze pan lezacy w szpitalu mimo ze byl zarejestrowany caly czas jako bezrobotny, w miedzyczasie PRACOWAL NA UMOWIE OKOLO 2 MIESIECY, I NIE ZGLOSIL TEGO DO pup. ZUS poinformowal dzis o tym fakcie, wiec PUP wykreslil delikwenta wstecz, co zaskutkowalo nastepujaca sytuacja: zona delikwenta zostala zarejestrowana dzis i zglosila chorego meza, ale do wczoraj od 28 października jest luka w ubezpieczeniu meza tej kobiety. wiec teraz jak? wydajemy decyzje z ubezpieczeniem miesiac wstecz????
~nadia


Napisano: 26 lis 2013, 14:49

Możesz wydać.
~Iza

Napisano: 26 lis 2013, 15:07

Na wniosek strony nie można wydać decyzji wstecz jedynie od dnia złożenia wniosku. Na wniosek szpitala można wydać decyzję obejmując okres od dnia pobytu osoby w szpitalu czyli wstecz.
Po wyrejestrowaniu z PUP, czy np. rozwiązaniu umowy o pracę przez miesiąc jeszcze w systemie \"wisimy\" i jesteśmy ubezpieczeni.
~wwz

Napisano: 26 lis 2013, 15:34

jemu to \"wiszenie:\" minelo wlasnie 28 października z tytulu zatrudnienia. PUP wyrejestrowal od dnia podjecia pracy wg umowy.
~nadia

Napisano: 26 lis 2013, 15:53

Rozumiem, że Pan pracował do 28.10.2013 i przez miesiąc ma przawo do bezpłatnego leczenia . Ponieważ został zgłoszony przez żonę przed upływem miesiąca to moim zdaniem nie ma tematu . Po wstecznym wyrejestrowaniu przez PUP powinno się wszystko poukładać .
Ja bym jeszcze zadzwoniła do ZUS czy już jest wszystko poukładane . Może nie będzie potrzeby wydawania decyzji.
Z drugiej strony e-wuś pomaga wykryć różne sprawy tylko dlaczego ludzie pierwsze co robią to lecą do \"łopieki\" z buzią i kończy się na tym, że my za nich wyjaśniamy sprawy ubezpieczenia zdrowotnego i prawa do bezpłatnego leczenia.
ania
~ania
Podinspektor
Posty: 1945
Od: 18 maja 2011, 16:30
C, Polska

Napisano: 26 lis 2013, 15:55

czyli składka była odprowadzona ostatnia w IX/2013 a potem z ustawy bezskładkowy.
jest w szpitalu od X/2013 - zaświadczenie ,ze szpitala ,ze przyjęty w stanie nagłym i dać na tej podstawie od daty przyjęcia do szpital na 90 dni.
~Wredna

Napisano: 26 lis 2013, 16:01

Przeczytaj art. 17 ust 1 pkt 7 u o p s.- więc ja na Twoim miejscu zadzwoniłabym do szpitala i poprosiła aby wystąpili do OPS -u z wnioskiem o objęcie ubezpieczeniem. Wtedy wydasz decyzję na okres od 28.X. do 25.XI. i w uzasadnieniu napiszesz, że wydałaś na okres krótszy niż 90 dni gdyż od 26.XI strona nabyła inny tyt. ubezpieczenia.
~wwz

Napisano: 26 lis 2013, 16:02

ale jak na 90 dni, skoro od dzis jest zgloszony do ubezpieczenia przy zonie....
~nadia

Napisano: 26 lis 2013, 16:02

Do Wrednej . Ostatnia składka za pażdziernik w listopadzie ma jeszcze prawo do bezpłatnego leczenia.
Nadia pisze , że od 28 pażdziernika jest luka.
ania
~ania
Podinspektor
Posty: 1945
Od: 18 maja 2011, 16:30
C, Polska

Napisano: 26 lis 2013, 16:03

dziekuję :) pisalismy w tym samym czasie :)
~nadia


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]