Zasiłek stały z zgon podopiecznego

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]

Moderator: heiland

Napisano: 20 sty 2014, 15:53

Klientka korzystająca z zas. stałego zmarła 15-go przed wypłatą czy mozna wypłacić stały dla córki Tak jak ZUS
~ANIA


Napisano: 20 sty 2014, 15:59

Nie można, jest to świadczenie przypisane konkretnej osobie i nie wchodzi w masę spadkową.
~wwz

Napisano: 20 sty 2014, 16:23

A do dnia śmierci nie możemy wypłacić córce? Jeśli nie to na jaki art. się powołać.
~ANIA

Napisano: 20 sty 2014, 16:44

proszę pomóżcie
~ANIA

Napisano: 20 sty 2014, 16:45

No posłuchajmy wwz jak to wyjasni
~magda

Napisano: 20 sty 2014, 16:46

Przecież to nie jest córki świadczenie więc dlaczego chcesz jej wypłacać? Osoba zmarła, wygaszasz decyzję bo stała się bezprzedmiotowa art.162 kpa i to wszystko.
~wwz

Napisano: 20 sty 2014, 16:52

Magda masz inny pomysł?
~ANIA

Napisano: 20 sty 2014, 19:32

Zasiłek stały jest świadczeniem przyznanym ze względu na niepełnosprawność lub wiek- decyzją administracyjną dla konkretnej osoby. Na podst.art 162 KPA w związku ze śmiercią osoby organ musi stwierdzić wygaśnięcie decyzji która stała się bezprzedmiotowa. Stwierdzenie wygaśnięcie decyzji nakazuje więc przepis prawa.
W związku z powyższym prawo do zas. stałego ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej i nie jest możliwe wypłacanie tego świadczenia członkom rodziny, ponieważ strona w postępowaniu administracyjnym jest osoba, która złożyła wniosek i której przyznano świadczenie decyzją administracyjną.
Zgodnie z prawem spadkowym nie należą do masy spadkowej prawa zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak to ma miejsce w przypadku zas. stałego (art. 922 § 2 Kodeksu Cywilnego).
~wwz

Napisano: 21 sty 2014, 10:58

DZIĘKUJĘ
~ANIA

Napisano: 30 sty 2014, 14:21

a co ze składką zdrowotną płaciś do ZUS czy nie ??
~IWONA

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]