dzierżawa a renta z zusu

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: heiland

Napisano: 30 lip 2014, 12:09

Potrzebna mi podpowiedz, mam rodzinę, która wydzierżawiła gospodarstwo rolne dla siebie zostawili ok 4 ha przeliczeniowych - umowa na 10 lat, z tym ze z tego tytułu nie mają renty z KRUS-u nie dostają żadnego czynszu dzierżawnego. Żona opłaca w całości KRUS mąż tylko składki wypadkowe, bo otrzymał rentę z ZUS. Czy liczę gospodarstwo i rentę.
moni123


Napisano: 30 lip 2014, 12:11

czy liczę tylko rentę i mam ją traktować jako renta za przekazanie gospodarstwa rolnego
moni123

Napisano: 30 lip 2014, 12:24

dochody sumuje się: dochód z gospodarstwa + renta ZUS - składka KRUS
nadi

Napisano: 30 lip 2014, 12:25

ale dzierżawa już mnie wtedy nie interesuje?
moni123

Napisano: 30 lip 2014, 12:32

jeżeli dzierżawa nie była w zamian ze rentę a stanowi nadal własność klienta to doliczam
nadi

Napisano: 06 wrz 2017, 9:21

nadi pisze:jeżeli dzierżawa nie była w zamian ze rentę a stanowi nadal własność klienta to doliczam


jaki jest przepis w ustawie (artykuł), który mówi, że jeśli ktoś odda gospodarstwo rolne w dzierżawę, a ma rentę - to nie liczę mu gospodarstwa do dochodu?
proszę o pomoc!
p_socjalny
Praktykant
Posty: 4
Od: 20 mar 2017, 13:43

Napisano: 06 wrz 2017, 11:57

Biorąc pod uwagę orzecznictwo sądów administracyjnych, z których wynika, że analiza art. 8 ust. 9 u.p.s. prowadzi do wniosku, iż określa on tzw. ryczałtowy tryb ustalania dochodu osiąganego z gospodarstwa rolnego. Dochód ten jest wyliczany jako wartość dochodu odpowiadająca powierzchni gospodarstwa z uwzględnieniem ha przeliczeniowych i kwoty dochodu ustalonej dla 1 ha przeliczeniowego, niezależnie od faktycznej dochodowości konkretnego gospodarstwa. Przepisy ustawy o pomocy społecznej nie przewidują jakichkolwiek wyjątków od przyjętej zasady wyliczenia dochodu z gospodarstwa rolnego. Kwestia ta była przedmiotem kontroli Trybunału Konstytucyjnego, który nie dopatrzył się jej niekonstytucyjności (por. wyrok TK z dnia 6 maja 2008 r., K 18/2005, OTK-A 2008/4/56, poz. 56). Jak podkreślono w uzasadnieniu tego wyroku, przyjęcie w art. 8 ust. 9 u.p.s. 1 hektara przeliczeniowego w oparciu o apriorycznie określoną wysokość dla określania dochodu z działalności rolniczej nie prowadzi do zróżnicowania sytuacji grupy podmiotów podobnych. Wskazał również, że z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że z punktu widzenia powołanego przepisu bez znaczenia jest okoliczność, czy gospodarstwo rolne jest uprawiane, czy też nie i z jakiego powodu oraz czy rzeczywiście przynosi ono dochody (por. wyroki NSA z dnia 28 grudnia 2000 r., I SA 1406/00, Lex nr 793441; z dnia 19 stycznia 2006 r., I OSK 777/05; z dnia 7 grudnia 2009 r., I OSK 724/09; z dnia 17 lutego 2010 r., I OSK 1292/09; z dnia 21 października 2010 r., I OSK 928/10).
Ustawodawca przyjął bowiem domniemanie, że wskazany dochód z gospodarstwa rolnego ustalany jest niezależnie od tego, czy prowadzone jest przez właściciela, czy też posiadacza zależnego (np. dzierżawcę). W powołanych orzeczeniach podkreśla się przy tym, że to czy gospodarstwo rolne jest faktycznie prowadzone i jakie są ewentualne tego przeszkody (np. sytuacja osobista, stan zdrowia) nie ma wpływu na sposób obliczenia dochodu wynikający z art. 8 ust. 9 ustawy o pomocy społecznej.
pawel.w
Stażysta
Posty: 113
Od: 20 mar 2017, 9:22


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]