Żądanie zwrotu i umorzenie

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: heiland

Napisano: 20 sie 2014, 15:07

witam,
mam dosyć skomplikowaną sprawę. Klient od wielu lat przebywa w ZOL w miejscowości X, pobiera w naszym Ośrodku zasiłek stały w pełnej kwocie. Ostatniego lipca dostaliśmy pismo (wraz z wywiadem aktualizacyjnym) z informacją, że w/w klient od miesiąca marca 2014 r. nabył prawo do zasiłku pielęgnacyjnego i pracownik socjalny z ZOL prosi o odstąpienie od ściągnięcia nienależnie pobranego zasiłku stałego w pełnej kwocie od miesiąca marca. Chcemy mu umorzyć, teraz moje pytanie co po kolei powinnam zrobić? Czy najpierw decyzja zmieniającą wysokość zasiłku stałego od miesiąca sierpnia 2014r. Później decyzja żądająca zwrotu ? I później decyzja o umorzeniu???
Socjalna Ola


Napisano: 20 sie 2014, 15:48

zależy od tego kiedy fizycznie otrzymał świadczenie - jeśli w lipcu to zmiana od sierpnia. Jeżeli w sierpniu już wypłaciliście to po uprawomocnieniu dec. zmieniającej wszczynasz postępowanie w celu ustalenia kwoty nienależnie pobranego świadczenia i ustalenie terminu zwrotu. Potrzebny do tego wywiad - podczas którego klient może wnosić o umorzenie kwoty nienależnie pobranego świadczenia. I wtedy wydajesz decyzję:1. ustalasz kwotę nienależnie pobranego świadczenia, 2. ustalasz termin zwrotu-jak ma bieżące świadczenia to poprzez potrącenie.... lub umarzasz kwotę nienależnie pobranego....
pozdrawiam
toja:)

Napisano: 20 sie 2014, 18:54

Otrzymałaś wywiad w sierpniu' zmiana od września.
Nie ma nienależnie pobranych gdyż ZOl wystąpił o pielęgnacyjny, czyli miał informację. Klient nic nie zawinił. Nienależnie pobrane to brak informacji, kłamstwo, fałszywe oświadczenie. Tu nic takiego nie miało miejsca. Do dochód uwzględniany w dochodzie klienta za okres wsteczny, dochód nalezny nieuwzględniany nie do zwrotu.
Wredna1

Napisano: 21 sie 2014, 9:52

ale czy mają być 3 decyzje do tego? 1. o zmianie zasiłku stałego? 2. żądająca zwrotu? 3 o umorzeniu?
Socjalna Ola


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]