Program POPŻ żywność unijna

  
Strona 1 z 5    [ Posty: 50 ]

Moderator: heiland

Napisano: 09 sty 2015, 11:43

Witajcie. Mam pytanie odnośnie skierowań zał nr 4 do Caritasu. Czy ludzie który przychodzą do OPS z Caritas-u otrzymują od nas tylko skierowanie ( osoby korzystające z OPS oraz niekorzystające) czy też do skierowania dołączamy listę osób (zał. nr 1) oraz oświadczenie do tejże listy(zał. 5b)???czy chodzicie na wywiady do osób które nie korzystają s pomocy OPS a chcą skorzystać z pomocy POPŻ z Caritas do uzyskania skierowania?
Amber


Napisano: 09 sty 2015, 14:08

wypełniamy tylko skierowanie. Jeśli przychodzi osoba która nie korzysta z pomocy Ośrodka- prosimy o przedstawienie dochodów. Na żaden wywiad nie idziemy- jeszcze tego by brakowało...
LU1988

Napisano: 09 sty 2015, 15:09

LU1988 pisze:wypełniamy tylko skierowanie. Jeśli przychodzi osoba która nie korzysta z pomocy Ośrodka- prosimy o przedstawienie dochodów. Na żaden wywiad nie idziemy- jeszcze tego by brakowało...


Właśnie już się dowiedziałem że niektóre OPS/GOPS-y robią wywiady u ludzi, którzy nie korzystali z pomocy społ. bo jak inaczej określić przesłanki do udzielenia pomocy z art. 7 ustawy pomocy społ. Dla mnie też nie powinno się robić wywiadów dlatego stąd moje zapytanie dlaczego inni je robią skoro można przedstawić pracowników socjalnemu np. kalendarzyk osoby bezrobotnej lub orzeczenie o niepełnosprawności.

A jak np. chciałbym sam skierować listę moich podopiecznych do Caritasu to też wystarczy że dam im skierowania czy przygotowuję odrębną listę i oświadczenia - zał nr 1 i zał 5b ze strony ministerstwa.
Amber

Napisano: 09 sty 2015, 15:35

nam Panie z caritasu kazały tylko wypisywać skierowania- nic więcej.
i po cichu dodały że możemy pisać też osobom które się nie kwalifikują- ale my tego nie robimy bo nie chcemy uczyć wszystkich że będą dostawać co chcą bo na głowę wejdą.
LU1988

Napisano: 10 sty 2015, 18:55

LU1988 pisze:nam Panie z caritasu kazały tylko wypisywać skierowania- nic więcej.
i po cichu dodały że możemy pisać też osobom które się nie kwalifikują- ale my tego nie robimy bo nie chcemy uczyć wszystkich że będą dostawać co chcą bo na głowę wejdą.


Nie bój się tak o tą głowę, swoją drogą macie możliwość pomocy szerszej grupie ludzi i tego nie wykorzystujecie ? . Pomoc ze strony państwa to i tak kropla potrzeb jakie są realizowane . Ogromne bezrobocie , ludzie żyją za pensje śmieciowe a wy się zastanawiacie że komuś w głowie się przewróci bo dostanie kilo mąki i dwa oleje . Co do podpowiedzi z Caritasu na-pewno chodziło o osoby które "być może nie są samotnymi matkami i być może mają mniej dzieci niż troje."
!!!!!!!!!!!!!!

Napisano: 11 sty 2015, 16:31

a zorbić by tą zywnośc wydawały organizacje pozarządowe ?

bo u nas tak , że wypisujesz i wydajesz :)

i nie wiadomo w co ręce włożyć , do tego wywiady na potrzeby świadczeń -masakra

a potem dziwią się, ze pracownik nie był w środowiskach i stał się tam jakiś dramat,

przecież nie chodzi się w środowiska , bo nie ma kiedy ,

czy naparwdę MPiPS nie mogłoby nas od tego odciążyć
pracownica

Napisano: 11 sty 2015, 17:39

Ciekawe kto podpisuje się i rozlicza pod tą wydaną żywnością? Pracownicy ośrodka?
Czy macie na piśmie skierowanie do wydawania żywności od szefa?
Czy okresowe badania lekarskie i wydane zaświadczenia wskazują na wykonywanie takiej pracy czy tylko na pracę na stanowisku pracownika socjalnego?
Czy szef powiadomił Was kto bierze odpowiedzialność za wypadek w pracy przy wykonywanej pracy innej niż stanowisko pracownika socjalnego, czy w razie wypadku powie że pracownicy sami opuścili stanowisko pracy a on o tym nic nie wiedział?
Gość

Napisano: 11 sty 2015, 19:23

dziekuję Ci za te pytania . przydadzą się .

wkurza mnie to , wszystko na nasze barki,

biedni jesteśmy , czemu oni nas tak gnębią , :(
pracownica

Napisano: 11 sty 2015, 20:12

Wiele ośrodków z podobnych przyczyn odstąpiło od wydawania żywności.


" Wytyczne Instytucji Zarządzającej (MPiPS)
dla Instytucji Pośredniczącej i beneficjentów dotyczące działań
realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym
w Podprogramie 2014" ....
.............
" ..3. Indykatywny procentowy podział środków finansowych przeznaczonych na zakup artykułów spożywczych na organizacje partnerskie na organizacje partnerskie o zasięgu ogólnopolskim lub ponadregionalnym

Nazwa organizacji partnerskiej o zasięgu ogólnopolskim lub ponadregionalnym %
podział środków finansowych
Polski Czerwony Krzyż (PCK) 4,01
Federacja Polskich Banków Żywności (FBŻ) 44,13
Caritas Polska (Caritas) 34,17
Polski Komitet Pomocy Społecznej (PKPS) 17,69 ... "
........
" ... Zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej w okresie
grudzień 2014-styczeń 2015
3.1.1. Cele szczegółowe:

1. Organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się
z organizacji partnerskich regionalnych i lokalnych, zgodnie z zasadami PO PŻ (wskaźnik określony w cz. IV.1. pkt 1.3.3);
2. Racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z IP oraz
z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym (wskaźniki produktu określone w cz. IV.1. pkt 1.1.1.-1.1.3. oraz
w pkt. 1.3.4.);
3. Przekazanie artykułów spożywczych osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami PO PŻ (wskaźniki rezultatu określone w cz. IV.2.pkt 1.2.1. i 1.3.2.).
3.2. Definicje:
a) OPO – organizacje partnerskie o zasięgu ogólnopolskim lub ponadregionalnym, wybrane przez Instytucję Zarządzającą,
b) OPR – organizacje partnerskie regionalne wchodzące w skład struktury OPO lub ich organizacje członkowskie, do których wykonawcy będą dostarczać artykuły spożywcze
w celu dalszej dystrybucji do OPL lub bezpośrednio do osób najbardziej potrzebujących,
c) OPL – organizacje partnerskie lokalne wchodzące w skład struktury OPR lub inne organizacje bezpośrednio przekazujące pomoc żywnościową osobom najbardziej potrzebującym.
Organizacje partnerskie o zasięgu ogólnopolskim lub ponadregionalnym (OPO) są odpowiedzialne za wszystkie działania realizowane w ramach umów z IP, w tym za dystrybucję realizowaną odpowiednio przez OPR i OPL.
3.3. Łańcuchy dystrybucji:
a) dostawy do placówek OPR, które przekazują artykuły spożywcze do OPL lub bezpośrednio odbiorcom końcowym,
b) dostawy do placówek OPR, które dostarczają artykuły spożywcze do OPL prowadzących dystrybucję bezpośrednio wśród odbiorców końcowych. ... "

" ... 13. Kryteria, które muszą spełniać organizacje partnerskie regionalne (OPR)/lokalne (OPL) za pośrednictwem, których będzie realizowana dystrybucja artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących
13.1. Prowadzenie działań non-profit na rzecz osób najbardziej potrzebujących.
13.2. Posiadanie zdolności administracyjnych do:
• realizacji działań w zakresie dystrybucji artykułów spożywczych otrzymanych
w ramach PO PŻ,
• realizacji działań na rzecz włączenia społecznego,
• prowadzenia odrębnych systemów ewidencji księgowej i gospodarki magazynowej artykułów dostarczanych z PO PŻ oraz z innych źródeł.
13.3. Posiadanie doświadczenia w prowadzeniu działań o charakterze włączenia społecznego, prowadzenie stałej współpracy z organizacjami lub podmiotami prowadzącymi takie działania. ... "
Przeczytaj jak chcesz całość.

Czy ośrodki w związku z powyższym nie otrzymały czasem pisma w którym pisze , że żywność ma być wydawana przez organizacje a nie ośrodki pomocy?
Gość

Napisano: 11 sty 2015, 21:14

drogi , kolego/koleżanko

tak jest w pomorskim ,

co zrobić ? dajcie radę , dyrektor każe wydawać , więc co zrobić, przecież nikt nie zaprotestuje jawnie
pracownica

Następna

  
Strona 1 z 5    [ Posty: 50 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]