Wywiad w jakim terminie?

Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]

Moderator: heiland

Napisano: 04 lut 2015, 18:04

Mam pytanie o pomoc w postaci zasiłku na lekarstwa. W styczniu złożyłem wniosek na początku miesiąca, wywiad był po paru dniach i około 15-go odebrałem decyzję. Na początku lutego złożyłem kolejny wniosek o pomoc finansową na zakup lekarstw, związanych z chorobą ciągłą. Liczyłem na szybki wywiad i decyzję, żebym mógł wykupić potrzebne mi lekarstwa, bo dopiero po odebraniu decyzji mogę wykupić lekarstwa na fakturę, żeby data zakupu była późniejsza, niż decyzji. Nic z tego nie wyszło, usłyszałem, że wywiad może być zrobiony dopiero po miesiącu od poprzedniego. Nie rozumiem, na jakiej podstawie tak się dzieje, przecież wniosek na luty to odrębne postępowanie, nie mające związku z poprzednim. Kiedyś byłem u prawnika i on twierdził, że mimo wniosku o to samo, są to odrębne postępowania, z odrębnym wywiadem i decyzją, więc żadnych miesięcznych terminów nie ma.
Ktoś napisze, jak to jest? Na logikę, miesięczna ważność pierwszego wywiadu nie blokuje wykonania drugiego wywiadu w kolejnym miesiącu.
Chorujący

Napisano: 04 lut 2015, 18:18

Wywiad przeprowadzić należy niezwłocznie aczkolwiek podchodzi pod to do 14 dni. Nie ma czegoś takiego jak miesiąc między wywiadami. Zloz podanie na piśmie za potwierdzeniem odbioru na kopii. Nie mogą nie przyjąć wniosku
gbjkk

Napisano: 04 lut 2015, 23:39

Po mojemu to jakaś regionalna tradycja - ten wywiad po upływie miesiąca od poprzedniego. Uważam, że jeśli dostałeś celówkę na lekarstwa a w kolejnym m-cu dalej musisz się leczyć i dalej nie masz kasy na leczenie to prostszym rozwiązaniem byłby zasiłek okresowy np. na 3 m-ce. Dostajesz jedną decyzję, zasiłek przez 3 m-ce i biurokracji mniej i ty masz łatwiej. No ale co kraj to obyczaj.

Co do formalnej strony: ustawa o pomocy społecznej nie określa, że dopiero po m-cu można zrobić następny wywiad. Osobiście akceptuję rozwiązania prostsze, np, jesli ktoś ma w styczniu wywiad i decyzję na jakiś zasiłek i w lutym okazuje się, że problem się komplikuje i konieczna jest kolejna interwencja finansowa to prac soc ma obowiązek ustalić (np oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań) czy nastąpiła u wnioskodawcy jakaś zmiana mająca wpływ na prawo do świadczeń pieniężnych, robi się stosowny wpis w wywiadzie ze styczeń (wpis jest z datą bieżącą) no i aktualizuje się wniosek o pomoc o kolejny punkt. Oczywiście nie jest to codzienna praktyka (nie zawsze to oświadczenia bywają wiarygodne). Ot, taki inny lokalny zwyczaj ;-)
lotsy'

Napisano: 05 lut 2015, 9:17

To chyba "lokalny zwyczaj" wniosek, wywiad, decyzja inaczej zgodnie z ustawą nie powinno być
abc

Napisano: 05 lut 2015, 12:42

abc - t e o r e t y c z n i e masz rację, powiem więcej - jak będzie upierdliwa kontrola to zaraz się przyczepi no ale powiedz sam/a ; robisz wywiad w styczniu, dajesz okresówkę np na 3 m-ce a w lutym klient przychodzi z jakimś nowym problemem (np musi wykupić dodatkowe leczenie, zabiegi itd np dla dzieci, koszt przekracza jego możliwości i możliwości okresówki) no i stwierdzasz że trzeba, że masz możliwości i chcesz wesprzeć go celówką. ustawa nie mówi, ze nie możesz. No więc zamiast dręczyć go kolejnym wywiadem (aktualizacją), zużywać kolejne kartki papieru na wywiad (oszczędzajmy lasy!) można by wziąść stosowne oświadczenie, dołączyć np coś z papierów medyków (zalecenie, r-k z apteki itd), dopisać dyspozycję na zas celowy, decyzja i z głowy!
Oczywiście, że zawsze bezpieczniej wypełnić jak w ustawie stoi aktualizację wywiadu - niech kuntrola ma okazję podniecić się :P sprawdzaniem kolejnych papiurów :twisted:

nie cierpię biurokracji :evil:
lotsy'

Napisano: 05 lut 2015, 15:14

Pan potrzebujący zapewne okresówke już ma, ale jemu chodzi jeszcze o celówkę. Wielu podopiecznych myśli, że okresówka nalezy mu sie i tyle.
ojo87

Napisano: 05 lut 2015, 16:22

Do ojo84 - nic nie myślę, że mi się należy i nie mam okresówki. Jeżeli ktoś pisze o mnie tak, jak by coś widział lub wiedział o mnie, a tymczasem tego nie ma, to są to urojenia, spowodowane złośliwością.

Z powodu niepełnosprawności mam zasiłek stały, dochód mam 329 zł, z tego za mieszkanie 150 zł, zostaje na przeżycie 180 zł. Co miesiąc muszę składać wniosek o celowy na lekarstwa, bo - jak mi powiedziano w ROPS - nie można go przyznać na dłużej.
Chorujący

Napisano: 05 lut 2015, 16:35

Lotosy może u was tak może być u mnie nie wniosek, wywiad, decyzja jak ktoś ma okresowy na 3 miesiące i w następnym miesiącu pisze o zasiłek celowy procedura jest ta sama. Jak ostatnio była kontrola to nas tak przez to przeciągli, że szok. I nie ma zmiłuj, że oszczędzam las.
abc

Napisano: 05 lut 2015, 16:36

Lotsy może u was tak może być u mnie nie wniosek, wywiad, decyzja jak ktoś ma okresowy na 3 miesiące i w następnym miesiącu pisze o zasiłek celowy procedura jest ta sama. Jak ostatnio była kontrola to nas tak przez to przeciągli, że szok. I nie ma zmiłuj, że oszczędzam las.
abc

Napisano: 05 lut 2015, 19:06

abc - oczywiście masz rację! ale wkurza mnie to cała biurokracja, sam wiesz jak to bywa - od ostatniego wniosku nic się nie zmienilo, robisz wizytę, żeby to potwierdzić (nawet dla bezpieczeństwa) a później wypisujesz nikomu poza kontrolą nie potrzebne papierzyska. a później jakaś pańcia w mpips (nazwisko znane autorowi) publicznie w mediach rzuca, że potrzebna jest reforma bo pracownicy socjalni zamiast robić w terenie pracę socjalną zasiedli za biurkami i zamienili się w urzędników.

boję się tej całej reformy ale nie dlatego, że trzeba będzie wziąść się za robotę (mam to na co dzień) tylko że wyjdzie tak jak ze sławetną już EMP@TIĄ, której sprzęt leży bezczynnie w pudełkach :mrgreen:

pozdr
lotsy'

Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]

NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]