zasilek stały a waloryzacja

Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]

Moderator: heiland

Napisano: 05 maja 2015, 10:23

Witam mam następujący problem: Klient po waloryzacji otrzymał emeryturę w kwocie 546,79, od 2012 pobiera z stały, co prawda różnica wysokości emerytury po tegorocznej waloryzacji nie przekroczyła 10 % (zgodnie a art 106 ust 3a), ale jak sie to ma do faktu że dochód przekracza kryterium dochodowe os samotnie gosp przy pobieraniu tegoż zasiłku? Brać to pod uwage czy nie?
monk
Praktykant
Od: 02 maja 2015, 16:39

Napisano: 05 maja 2015, 10:49

zmianę dochodu o 10 % ustala się zawsze w stosunku do decyzji pierwotnej...
aja

Napisano: 05 maja 2015, 10:54

Zasiłek stały nie przysługuje osobie pobierającej emeryturę lub rentę ( art. 99 ust.1), jest też kilka orzeczeń NSA w tej sprawie, ale nie mam ich pod ręką.
Zrobisz jak zechcesz, ale może to dobry moment aby tą sprawę wyprostować ( przy ewentualnej kontroli mogą być niestety przykre konsekwencje).
Trzymam kciuki i pozdrawiam :)
Percia

Napisano: 05 maja 2015, 11:05

Zmianę dochodu porównujemy do decyzji pierwotnej jeśli jest tylko jedna, lub do ostatniej zmieniającej.
iga1

Napisano: 05 maja 2015, 11:10

art. 37 ust. 4 W przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania lub zasiłku dla opiekuna, zasiłek stały nie przysługuje.
Ten artykuł wskazuje wprost komu nie przysługuje stały... i ni słowa o emeryturze
Art. 99 ust. 1 nie mówi, że stały w przypadku zbiegu tych uprawnień nie przysługuje, tylko o tym iż należy żądać zwrotu... bo stały może przysługiwać tylko w niższej wysokości i różnica będzie wymagana do zwrotu
aja

Napisano: 05 maja 2015, 13:17

aja- odsyłam do komentarzy ustawy o pomocy społecznej- prof. Iwony Sierpowskiej s.396-398 oraz Stanisława Niteckiego s.692-693
a tak w skrócie- "w świetle zasady pomocniczości świadczenia z pomocy społecznej nie powinny wyprzedzać świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Mimo, że art. 99 nie stanowi wprost o zakazie łączenia określonych zasiłków z pomocy społecznej z rentą i emeryturą, to nie można uznać, że jednoczesne pobieranie tych świadczeń jest dopuszczalne. Skoro ustawodawca nakazuje zwrot zasiłków w przypadku równoległej wypłaty renty ( lub emerytury), to tym bardziej zakazane jest przyznawanie zasiłku okresowego i stałego w czasie pobierania świadczeń ubezpieczeniowych"
Percia

Napisano: 05 maja 2015, 13:29

proponuję doczytać dogłebniej... osoba pobierająca zasiłek stały może w okresie korzystania z niego nabyć uprawnienia do konkurencyjnego świadczenia np. emerytury. Konkurencyjność polega na tym, iz nie mogą one przysługiwać równocześnie w pełnej wysokości...
aja

Napisano: 05 maja 2015, 15:36

dzięki za wszystkie odp, zaznaczę tylko że nie kwestionuję tego, że równolegle pobiera z stały i emeryturę, bardziej chodzi mi o fakt dochodu który jest teraz powyżej kryterium...

Odnosząc się do komentarza Maciejko, Zaborniak: "Z. stały (...) przysługuje nie tylko takiej osobie, która z racji wieku, niepełnosprawności, choroby inwalidztwa lub innej ułomności organizmu nie uzyskała z systemu zabezp. społ odpowiednich świadczeń emerytalnych lub rentowych. Przysługuje także takiej osobie, która z tego tytułu uzyskuje dochody, ale ich wymiar, w tym także łącznie z innymi źródłami dochodów, nie powoduje przekroczenia kryterium dochodowego osoby samotnie gosp. Taka konstrukcja normatywna odsyła do kwoty kryterium dochodowego os.m samot. gosp."

Dochód w pierwotnej decyzji był niższy niż kryterium natomiast teraz po waloryzacji przekracza to kryterium ale różnica nie przekracza 10 % czyli czekać kolejny rok aż przekroczy czy wstrzymywać tę dec.?
monk
Praktykant
Od: 02 maja 2015, 16:39

Napisano: 05 maja 2015, 18:21

jak najbardziej wstrzymać!!!
Jeśli masz wątpliwości namów klienta do wystosowania odwołania do SKO i będziesz miał sprawę jasną.
Zdecydowanie lepiej wyrównać komuś świadczenie niż oddawać je z własnej kieszeni ;)
Powodzenia
po prostu

Napisano: 22 lut 2017, 11:26

I jak się zakończyła sprawa? Mam teraz podobną i też jestem w kropce...
an3004

Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]

NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]