Od kiedy wyliczyć zasiłek stały?

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Moderator: heiland

Napisano: 18 maja 2015, 10:56

Mam pytanie, mamy przypadek osoby, która od lutego 2014 do listopada 2015 posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Pobierała ona zasiłek stały do czerwca 2014 ponieważ od tego dnia podjęła pracę. Teraz nie pracuje, 4 maja złożyła wniosek do GOSP o zasiłek stały. Nasuwa nam sie pytanie: od kiedy naliczyć zasiłek stały? od początku maja? czy od dnia złożenia wniosku? A pytanie numer 2: czy zasiłek stały naliczamy od dnia złożenia wniosku do PCPR(tak twierdzi nasz prawnik) czy od dnia złożenia wniosku do OPS(opinia pracowników) ? z góry dziękuję za pomoc !
SlonecznaPogoda
Praktykant
Posty: 4
Od: 15 kwie 2015, 13:17


Napisano: 18 maja 2015, 11:09

od 1 maja do dnia ważnosci orzeczenia
zzzzzzzzzzzz

Napisano: 18 maja 2015, 11:10

tak jest, od 1 maja
armin

Napisano: 18 maja 2015, 11:21

Dziękuję za pomoc :) a co z datą naliczania zasiłku stałego w przypadku nowego orzeczenia? która data się liczy? złożenie wniosku do OPS czy PCPR? :roll:
SlonecznaPogoda
Praktykant
Posty: 4
Od: 15 kwie 2015, 13:17

Napisano: 18 maja 2015, 12:02

W pomocy społecznej nie wyrównujemy wstecz - art. 106 ust. 3 uops. Zawsze od miesiąca złożenia wniosku do OPS, ale jest kilka odstępstw.
armin

Napisano: 18 maja 2015, 12:19

a jakie są te odstępstwa?
czyli mamy rację, że prawnik się myli? naliczamy od dnia złożenia wniosku w ops?
SlonecznaPogoda
Praktykant
Posty: 4
Od: 15 kwie 2015, 13:17

Napisano: 18 maja 2015, 12:32

SlonecznaPogoda pisze:a jakie są te odstępstwa?

np. osoby, które odbyły karę pozbawienia wolności (opuszczają zk 5 danego miesiąca, 25 składają wniosek o zas. ok. lub stały, więc przyznajesz od pierwszego dnia wolności, czyli od 5).

W Twoim przypadku:
SlonecznaPogoda pisze:Mam pytanie, mamy przypadek osoby, która od lutego 2014 do listopada 2015 posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Pobierała ona zasiłek stały do czerwca 2014 ponieważ od tego dnia podjęła pracę. Teraz nie pracuje, 4 maja złożyła wniosek do GOSP o zasiłek stały. Nasuwa nam sie pytanie: od kiedy naliczyć zasiłek stały? od początku maja? czy od dnia złożenia wniosku? A pytanie numer 2: czy zasiłek stały naliczamy od dnia złożenia wniosku do PCPR(tak twierdzi nasz prawnik) czy od dnia złożenia wniosku do OPS(opinia pracowników) ? z góry dziękuję za pomoc !

tak jak to zostało już powiedziane - przyznajesz zasiłek stały od 1 maja, tj. od miesiąca, w którym wpłynął wniosek. Nie przeliczasz na dni.
armin

Napisano: 18 maja 2015, 12:36

Bardzo dziękujemy :D
SlonecznaPogoda
Praktykant
Posty: 4
Od: 15 kwie 2015, 13:17

Napisano: 19 maja 2015, 8:20

w tym przypadku zasiłek przyznajesz od 1 maja. Jednak nalezy zauważyć, iz są sytuacje, że zasiłek bedzie naliczony od jakiegos tam dnia. Tak sie stanie gdy np. osoba ubiega sie pierwszy raz o zasiłek stały, otrzymuje orzeczenie z datą 15 maja wniosek składa 16 więc otrzyma od 16 maja nie może wcześniej bo np. 14 maja nie miala jeszcze uprawnień, podobnie z osobą opuszczajacą zakład karny, jesli ma wazne orzeczenie, przed zakładem miał zasiłek stały ale zakład opuscił 20 do nas zgłosił sie 20 to zasiłek dostanie od tego własnie dnia bo 19 to on pozostawał na utrzymaniu państwa więc mu sie zasiłek od 1 dnia tego miesiaca nie nalezy. Prawnicy niestety mylą uprawnienia do zasiłku stałego z uprawnieniami do zasiłku pielęgnacyjnego czy swiadczenia pielegnacyjnego, nie nalezy więc tak ślepo wierzyc w to co mówia prawnicy
janek 73


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]