wgląd w konto MOPS

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]

Moderator: heiland

Napisano: 22 maja 2015, 13:29

Skarbnik naszego miasta życzy sobie mieć wgląd w konto naszego MOPS. To jest w miarę logiczne, tylko że chce mieć także wgląd na koncie w wypłaty świadczeń z dostępem do nazwisk osób naszych klientów i kwot im wypłacanych, w tym numerów kont. Żąda, aby przygotować dla niej stosowne upoważnienie. Czy skarbnik może mieć wgląd w konto aż do takiego stopnia i jaka jest tego podstawa prawna ? Czy w innych gminach też tak jest ?
elba


Napisano: 22 maja 2015, 13:35

a przepraszam po co to skarbnikowi?
madzia11

Napisano: 22 maja 2015, 13:38

Ale skarbnik żąda, aby KTO go upoważnił? Bo chyba nie OPS ani też klienci OPS???
A może coś mu się potaśtało?
Esia

Napisano: 22 maja 2015, 13:50

Burmistrz zwrócił się z prośbą do kierownika OPS o zgłoszenie skarbnika do banku jako użytkownika pomocniczego (bez możliwości akceptacji zleceń) i nadania mu uprawnień do przeglądania operacji na rachunkach bankowych. W piśmie nie wskazuje tego powodów. Nadając takie uprawnienie umożliwia się skarbnikowi wgląd w to, co, komu, kiedy i ile się wypłaciło. Nie wiemy, czy skarbnik ma takie prawo, a jeśli tak to czy musi byś zawarcie umowy o powierzeniu przetwarzania danych osobowych z burmistrzem i upoważnienie do przetwarzania danych osobowych dla skarbnika. Jak zwykle tylko u nas takie problemy :x
elba

Napisano: 18 cze 2015, 14:16

Skarbnik nie ma takich kompetencji, a udostępnienie takich danych to ... kryminał.
Edyt 2

Napisano: 19 cze 2015, 10:46

No cóż, dyrektor upoważnił już skarbnika do wglądu w listy wypłat dla klientów MOPS.
elba

Napisano: 19 cze 2015, 11:31

Każdy OPS ma administratora danych osobowych (jest to zazwyczaj dyrektor/kierownik), który może udzielić zgody na przetwarzanie danych osobowych, mając na uwadze ich bezpieczeństwo. Czy w Waszym OPSie administratorem danych osobowych jest burmistrz? Na pewno nie. Przekroczył zatem swoje uprawnienia, i Wasz dyrektor musi go o tym poinformować.
Ale kicha...
Esia

Napisano: 22 cze 2015, 21:03

Po pierwsze kto jest ADO, a tym samym odpowiedzialnym?
Tutaj ewidentnie jest to Dyrektor OPS jako podmiot reprezentujący ADO czyli organ, jednostkę organizacyjną do której odnoszą się przepisy ustawy (mowa o nich w art. 3) decydujące o celach i środkach przetwarzania danych osobowych
....i skoro tak zadecydował Dyrektor to jego wola, teraz kwestia czy zgodnie.

Musi go (Skarbnika) ADO czyli Dyrektor OPS upoważnić do przetwarzania danych osobowych.

Tak jak wspomniałem wcześniej w sytuacji odpowiedzialności za ochronę danych osobowych w całości odpowiada na "swoim podwórku czyli OPSu" - ADO czyli Dyrektor OPS i nic pod tym względem nie ma do niego Wójt, Burmistrz czy też Skarbnik. Tylko i wyłącznie ON (ADO) rządzi w tym zakresie, mimo nawet zwierzchnictwa.

Teraz kwestia zakresu danych, tak jak wyżej - upoważniając Skarbnika ADO określa jaki jest zakres, okres itp. upoważnienia, ponadto w upoważnieniu znajdują się zapisy o zachowaniu w tajemnicy itp, itd. które zooooobowiązują do pewnych zachowań Skarbnika. (Dopisujemy również identyfikator w SI, oraz jego uprawnienia)

A tak poza marginesem, czy przekazując za pomocy umowy powierzenia firmie lub osobie zewnętrznej (baza, usługi informatyczne, księgowe) dostęp do praktycznie całej bazy nie macie ma z tym problemu?

Kwestia tylko zabezpieczenia sobie "tyłka" odpowiednim dokumentem.

Reasymując, ja bym podpisał.

Kierownik MOPS
adisek


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]