pochówek

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]

Moderator: heiland

Napisano: 15 cze 2015, 9:24

Zmarła mi klientka u której miałam przyznany zas. stały. Mąż bezrobotny, są tylko teściowie. Nam przypadnie pochówek. Moje pytanie, jak wyglądają u Was czynności? Wystawiacie wywiad i decyzje?
pati.....


Napisano: 15 cze 2015, 10:23

A na kogo decyzja, na zmarłą? Nie nie ma decyzji. Wywiad z kim?
kja

Napisano: 15 cze 2015, 10:40

sprawienie pogrzebu jest świadczeniem niepieniężnym (art 36 pkt 2f), zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym (art. 17 pkt 15). finansowany ze środków własnych. nie na tu zastosowania art. 101.7 - brak możliwości ubiegania się o zwrot poniesionych wydatków z innej gminy. pochówek powinien być sprawiony zgodnie z ustawą o cmentarzach. nie robi się z nikim wywiadu. jeżeli ustalono, że nie ma osób uprawnionych do sprawienia pochówku (na podstawie zasiłku pogrzebowego z zus/krus), to wydajesz postanowienie i pokrywasz koszty pogrzebu na podstawie faktury przedstawionej przez zakład pogrzebowy, po wykonaniu usługi. jeśli po pogrzebie okaże się, że jednak jest osoba uprawniona do zasiłku pogrzebowego, to dochodzi się zwrotu od zus/krus, dysponując danymi tej osoby z potwierdzeniem stopnia pokrewieństwa.
p..

Napisano: 15 cze 2015, 14:03

Ale może wziąć z ZUS lub KRUS siostra, brat lub dzieci oczywiście jeśli pracują lub maja emeryturę. Może jest najbliższa rodzina.
e,eee

Napisano: 15 cze 2015, 14:42

W tym przypadku można 1.)zrobić wywiad z mężem zmarłej i dać jemu zasiłek na koszty pogrzebu albo 2.) bez "wywiadu " ale coś musi być ze rodzina nie chce pochować i wtedy zwykłe dokonanie czynności.Najlepiej jak jest uchwała rady ws sprawiania pogrzebów i ma się problem z głowy w tym księdza bo całośc robi zakład pogrzebowy ,czyli zlecamy rachunek płacimy.Co do zus i krus najlepsze rozwiazanie bo jezeli my cokolwiek robimy to i tak musimy mieć pewność ze z zus czy krus coś nie przysługuje
aaa11

Napisano: 16 cze 2015, 10:21

e,eee czy w takim razie jezeli ktos z najblizszej rodziny jest zarejestrowany w pup to moze pochowac do wysokosci rachunków?
lolka27

Napisano: 17 cze 2015, 7:01

Nie musi to być nawet osoba z najbliższej rodziny. Rodzina może otrzymać zasiłek pogrzebowy (warunek: osoba ubiegająca się o niego musi być objęta ubezpieczeniem społecznym), ale koszty poniesione z pochówkiem ZUS może zrefundować również osobie całkowicie obcej, która faktycznie pochowała zmarłego - do wysokości zasiłku pogrzebowego. Na tej zasadzie również Ośrodek może otrzymać refundację z ZUS. Warunek: uchwała RM w sprawie zasad sprawienia pogrzebu na koszt gminy + rachunki/faktury za faktycznie poniesione wydatki oraz wniosek do ZUS (nie pamiętam symbolu formularza, ale wystarczy poszukać na ich stronie).
jakobos
Stażysta
Posty: 96
Od: 30 maja 2007, 17:28
zamieszkuję bez zamiaru pobytu :), Polska

Napisano: 17 cze 2015, 11:06

Witam a mam pytanie: Pochowaliśmy osobę nieubezp. oczywiście nie było nikogo do sprawienia pogrzebu, ale już do spadku znalazła się siostra. Na drugi dzień po pogrzebie pytała o możliwość odziedziczenia domu. Co zrobić ażeby odzyskać koszty pochówku. Jakiś tytuł wykonawczy czy obciążenie hipoteki?
IZZU

Napisano: 17 cze 2015, 12:00

wystąpienie do zus o zwrot kosztów z zasiłku pogrzebowego. jeśli nie podlega ub. społ. to wystąpienie do niej o zwrot z masy spadkowej, jak oporna, to do sądu trzeba.
p..

Napisano: 17 cze 2015, 15:52

witam trzy lata temu pochowalismy na koszt gminy nn teraz okazało się ze znaleziono rodzinę w innej gminie jak odzyskac pieniądze za pogrzeb?
lolka 27

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]