niepodejmowanie świadczeń

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Moderator: heiland

Napisano: 02 lip 2015, 8:48

Klient miał przyznany zasiłek okresowy na m-c kwiecień i maj br. Zasiłek za maj nie podjął przez kolejne dwa miesiące. Zgodnie z art. 106a ustawy co powinnam zrobić najpierw: wstrzymać wypłatę tego świadczenia, czy wszcząć postępowanie wyjaśniające dlaczego nie pobrał zasiłku? Czy te dwa dokumenty można zrobić z datą tego samego dnia ? Proszę o pomoc !
amanda


Napisano: 02 lip 2015, 10:34

witam mam taki przypadek ale dotyczy zasiłku stałego i znalazłam komentarz Sierpowskiej może się przydać
"O wszczęciu postępowania strona powinna zostać zawiadomiona. Organ doręcza zawiadomienia na ostatni adres zamieszkania. Następnie organ powinien przeprowadzić rodzinny wywiad środowiskowy, a przy braku takiej możliwości wezwać świadczeniobiorcę do stawienia się w ośrodku pomocy społecznej w celu złożenia wyjaśnień. Wezwanie musi mieć formę pisemną i czynić zadość wymogom określonym w art. 54 k.p.a. Jeżeli mimo zastosowania powyższych procedur nie uda się ustalić aktualnej sytuacji świadczeniobiorcy organ wydaje decyzję o wygaśnięciu decyzji przyznającej świadczenie pieniężne.
Pozostaje do rozstrzygnięcia, w jakiej formie powinno nastąpić wstrzymanie wypłaty świadczenia. O wstrzymaniu wypłaty ustawodawca wspomina w kilku różnych sytuacjach, przy zastosowaniu art. 106a u.p.s., nie wydaje się zasadne posłużenie się decyzją, przede wszystkim ze względu na dalszy tok postępowania. Przed wydaniem decyzji o wstrzymaniu wypłaty świadczenia organ musiałby stronę zawiadomić w wszczęciu postępowania, w wyniku którego zostałaby wydana decyzja wstrzymująca wypłatę. Następnie zgodnie z ust. 1 konieczne byłoby wszczęcie odrębnego postępowania ustalającego przyczyny niepodejmowania świadczenia. Takie działania prowadzą do dublowania czynności, trudno je również pogodzić z zasadami szybkości i prostoty postępowania. Dlatego też racjonale wydaje się zastosowanie jedynie czynności materialno-technicznej polegającej na zablokowaniu środków na wypłatę świadczenia."
Pozdrawiam
kanka

Napisano: 02 lip 2015, 14:51

wszcząć postępowanie w sprawie wygaszenia decyzji przynającej zasiłek okresowy. Wygasić i sprawa załatwiona
fff


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]