zasiłek stały i praca na umowę zlecenie

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]

Moderator: heiland

Napisano: 12 lis 2015, 8:50

Klienta posiada orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności. Jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenia od czerwca br. Przebywa na zwolnieniu lekarskim. Nie pobiera żadnego wynagrodzenia ani zasiłku chorobowego z ZUS (nie miał wymaganego okresu ubezpieczenia chorobowego przed powstaniem niezdolności do pracy). Złożył wniosek do OPS o zasiłek stały. Czy świadczenie się należy?
BeataK.


Napisano: 12 lis 2015, 9:25

Przy znacznym to chyba ma w orzeczeniu, że nie może pracować. Skoro pracuje, ma umowę, to nie może pobierać zasiłku stałego. Można go wspierać innymi formami pomocy finansowej.
aahhj

Napisano: 12 lis 2015, 13:31

A wg mnie jeżeli spełnia kryteria to zasiłek stały się należy. A praca i zasiłek stały to dwie różne kwestie, jeżeli dochód z pracy nie przekracza kryterium to dlaczego miałby nie otrzymywać zasiłku stałego??
walek
Stażysta
Posty: 63
Od: 29 paź 2007, 13:05

Napisano: 12 lis 2015, 14:17

Praca/pozostawanie w zatrudnieniu = aktywność zawodowa. To nie jest wystarczający powód do wydania decyzji odmownej?
BeataK.

Napisano: 12 lis 2015, 14:42

Wg mojej wiedzy zasiłek stały jest obwarowany wysokością dochodu a nie stosunkiem pracy;)
walek
Stażysta
Posty: 63
Od: 29 paź 2007, 13:05

Napisano: 12 lis 2015, 14:51

tak jak walek
abc

Napisano: 13 lis 2015, 11:57

Jeżeli ktoś ubiega się o świadczenie z tytułu niepełnosprawności, która uniemożliwia mu pracę, to skoro pracuje, nie można mu tego świadczenia przyznać. Chyba, że w orzeczeniu ma wpisaną możliwość pracy w zakładzie pracy chronionej. I zakład pracy, gdzie pracuje na umowę zlecenie - jak w tym przypadku - jest zakładem pracy chronionej.

W innym przypadku nie przyznałabym zasiłku stałego. Można pana wspierać zasiłkiem okresowym, celowym.
aahhj

Napisano: 13 lis 2015, 12:00

ustawa o pomocy społecznej Art. 37.
1. Zasiłek stały przysługuje:
1) pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
2) pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również do-chód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
aahhj

Napisano: 13 lis 2015, 12:40

no to jeszcze to: Art. 6. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) całkowita niezdolność do pracy – całkowitą niezdolność do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych albo zaliczenie do I lub II grupy inwalidów lub legitymowanie się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;

....i tyle! nie ma mowy o jakiś tam zapisach w orzeczeniu odnośnie możliwości podjęcia pracy.
Legitymuje się określonym orzeczeniem, dochód nie przekracza kryterium ma uprawnienie do z. stałego. Po co tworzyć jakieś nadinterpretacje????
ann@S

Napisano: 13 lis 2015, 14:05

Czy to nadinterpretacje? Jeżeli pracuje, to musiałby co miesiąc przynieść zaświadczenie o dochodach? Szczególnie, ze to praca na umowę zlecenie, jednego miesiąca zarobi 200 zł, innego 800 zł.
W moim ośrodku tak jest przyjęte - jak zasiłek stały to nie praca (chyba, ze w zakładzie pracy chronionej, ale wówczas zwykle zarabiają tyle, że kryterium jest przekroczone), jak robicie w innych ośrodkach?
aahhj

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]