klient opuścił zakład karny,otrzymane środki wliczamy mu?

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]

Moderator: heiland

Napisano: 08 gru 2015, 9:31

Klient opuścił zakład karny w listopadzie a w grudniu zgłosił się do OPS po pomoc.
Przy zwolnieniu z depozytu:
a) wypłacono środki pieniężne w kwocie 90,- zł,
Wysokość środków pieniężnych, o których mowa w art. 126 par. 1 Kodeksu karnego wykonawczego, przekazanych na wybrany rachunek bankowy - 450,- zł.
Czy w/w kwoty wliczyć do stałego dochodu klienta czy nie bierzemy ich pod uwagę?? (jest to istotne przy obliczeniu zasiłku okresowego)
Bardzo proszę o pomoc.
prac. socj. ops.


Napisano: 08 gru 2015, 9:50

u nas nie wliczamy
kkk

Napisano: 08 gru 2015, 14:15

Sprawdzić ten art. Jeśli wypłacone środki mają charakter socjalny to nie wliczamy. Inne - tak
cvicg

Napisano: 09 gru 2015, 12:24

Hm...nie wiem na jakiej podstawie wliczacie skoro np. po opuszczeniu ZK nie podjął zatrudnienia. Przecież to dochód jednorazowy...utracony
martam

Napisano: 10 gru 2015, 15:41

Dzień Dobry

Art. 126. 295 [Gromadzenie środków na przejazd i utrzymanie zwolnionego skazanego]
§ 1. 296. Ze środków pieniężnych otrzymywanych przez skazanego, z wyjątkiem środków, o których mowa w art. 113 § 6 pkt 1-3, środki do wysokości jednego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników gromadzi się i zachowuje do przekazania skazanemu w chwili jego zwolnienia z zakładu karnego, z przeznaczeniem na przejazd do miejsca zamieszkania i na utrzymanie; ze środków tych nie prowadzi się egzekucji.
§ 2. 297 Gromadzeniu podlega:
1) 50% kwoty zdeponowanej przez skazanego przy przyjęciu do zakładu karnego, jednak nie więcej niż kwota odpowiadająca wysokości jednego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników,
2) 50% z przypadającego skazanemu miesięcznie wynagrodzenia za pracę po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, jednak nie więcej niż kwota stanowiąca 4% jednego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników,
3) 50% każdego z wpływów pieniężnych skazanego niewymienionych w pkt 1 i 2, jednak nie więcej niż kwota stanowiąca 4% jednego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników.
§ 3. 298 Kwoty, określone w § 2 pkt 2 i 3, podlegają gromadzeniu po potrąceniu należności dochodzonych w postępowaniu egzekucyjnym.
§ 4. 299 Środki pieniężne gromadzone w sposób wskazany w § 1-3 zakłady karne składają na rachunkach sum depozytowych i wypłacają skazanemu w gotówce w kwocie nominalnej powiększonej o należne odsetki.
§ 5. 300 Rachunki sum depozytowych, o których mowa w § 4, prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego odrębnie dla każdego zakładu karnego na podstawie umów zawartych z dyrektorami zakładów karnych.

Środki, o których mowa powyżej to wszystkie przychody skazanego, które zostają mu przekazane w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności.
Jeżeli ktoś z nas będzie chciał skazanemu przekazać gotówkę (np. na drobne zakupy w kantynie) to połowa z tak przekazanej kwoty (niezależnie od naszej woli - z mocy ustawy) musi trafić na jego rachunek indywidualny prowadzony przez BGK

Tak się dzieje aż do momentu uzyskania na koncie kwoty równej średniemu wynagrodzeniu.

Proszę zwrócić uwagę na to, że samo przetrzymywanie gotówki skazanego i późniejsza wypłata tych środków nie powinna być (w moim przekonaniu) traktowana jako uzyskanie dochodu. Tak na prawdę uzyskanie dochodu nastąpiło w okresie wstecznym, zaś sam więzień nie mógł z niego skorzystać.

Moim więc zdaniem, środki te należy traktować jako zasoby własne, z których strona po opuszczeniu zakładu może skorzystać. Sama więc wypłata środków to skorzystanie z własnych zasobów, które to zdarzenie nie powinno być traktowane jako uzyskanie dochodu. Do uzyskania doszło bowiem w miesiącach wcześniejszych.
Rajski.

Napisano: 11 gru 2015, 14:39

Nie wliczamy a chociażby dlatego , że art.7 ust 11 mówi, że liczymy tylko dochód który przekracza pięciokrotnie kryterium dzieląc na 1/12
ewka77

Napisano: 11 gru 2015, 17:11

no ale z drugiej strony bierzemy dochód z m-ca poprzedzajacego zlozenie wniosku,wiec bym liczyla..
a z 3 strony, dochód jednorazowy, utracony - to bym nie liczyla. Nie wiem co bym zrobila, nie mialam takiej sytuacji.
Natalka

Napisano: 13 gru 2015, 14:34

to jak w końcu - liczyć czy nie?
Ela xxx

Napisano: 13 gru 2015, 15:30

Oczywiście trzeba uwzględnić dochód z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.

Jeżeli na moim rachunku bankowym znajdziecie Państwo 10 tysięcy z tego 2 to wypłata z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku to za dochód weźmiecie Państwo tylko dwa tysiące. Reszta to oszczędności, które stanowią dochód z poprzednich miesięcy.

W opisanym powyżej przypadku mamy do czynienia z dochodami uzyskanymi w poprzednich miesiącach. Opuszczenie ZK wpływa tylko na możliwość skorzystania z tych środków.

Moim skromnym zdaniem należy ustalić jakie przysporzenia miały miejsce w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku. Resztę środków należy traktować jako oszczędności, z których strona może skorzystać samodzielnie przezwyciężając trudną sytuację dochodową w której się znalazła.
Rajski.

Napisano: 13 gru 2015, 17:10

Ile wynosi więc łączny dochód w rodzinie? - cz. IV pkt 1 i jaka kwota zasiłku okresowego wg was wychodzi? /wygląda że chyba żle robiłam ;(
Zuza @@

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]