Czy wydajecie opinie na temat rodzin zastępczych?

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Moderator: heiland

Napisano: 14 gru 2015, 10:11

Witam. Czy na wniosek Wydziału rodzinnego i nieletnich Ośrodek Pomocy Społecznej wydaje opinię na temat kandydatów na rodzinę zastępczą? Jaka jest podstawa prawna? A może jej brakuje?
AdiMati


Napisano: 14 gru 2015, 13:10

to koordynator pieczy zastępczej wydaje taką opinię - to wynika z ustawy o pieczy zastepczej
abc

Napisano: 14 gru 2015, 14:06

A Sąd i tak się zwraca do OPSu o opinię i co wtedy? Szczególnie, że rodzina nie jest znana, bo nie korzysta z pomocy
izaaa

Napisano: 14 gru 2015, 15:45

U nas też sąd dalej pyta OPS, a podstawy prawnej już nie ma bo się zapisy ustawy zmieniły.
Ostatnio zrobiliśmy opinię, choć rodziny nie znaliśmy wcześniej, bo dzieci z naszej gminy, jakoś tak poszło bardziej z uwagi na ich dobro, niż w oparciu o przepisy.
Ale może odmawiać sądowi, że nie mamy w bazie danych takiej rodziny i nie ma podstawy prawnej żeby wchodzić na wywiad ?
krowa

Napisano: 15 gru 2015, 9:13

Może ktoś jeszcze się wypowie - jak to jest u Was w OPSach
izaaa

Napisano: 15 gru 2015, 17:48

normalnie to powinna iść za tym kasa.......bo dlaczego mamy robić coś za friko....
od nas sąd żąda opinii dot. opiekuna prawnego ( również jeżeli chodzi o ubezwłasnowolnienie) w kwestii jego predyspozycji moralnych, opiekuńczych, etycznych itd. czy pracownik socjalny jest od takich zadań? to raczej zadanie dla specjalisty np. psychologa, jakich narzędzi ma użyć prac. socjalny zwłąszcza, gdy rodzina jest nieznana ośrodkowi?
ktosik

Napisano: 15 gru 2015, 21:03

Skoro Ośrodek Pomocy Społecznej nie jest właściwy może warto zastosować KPA

Art. 65. [Badanie właściwości]
§ 1.Jeżeli organ administracji publicznej, do którego podanie wniesiono, jest niewłaściwy w sprawie, niezwłocznie przekazuje je do organu właściwego, zawiadamiając jednocześnie o tym wnoszącego podanie. Zawiadomienie o przekazaniu powinno zawierać uzasadnienie.
§ 2.Podanie wniesione do organu niewłaściwego przed upływem przepisanego terminu uważa się za wniesione z zachowaniem terminu.

Proszę przeczytać art. 42 ustawy o wspieraniu rodziny
Rajski
Referent
Posty: 234
Od: 11 wrz 2014, 17:01

Napisano: 15 gru 2015, 22:06

Bardzo dziękuję za udzielenie powyższych informacji. Sąd oczywiście z przyzwyczajenia przekazał do OPS-u.
Uważam, że skoro jest ustanowiona rodzina zastępcza to posiada do tego uprawnienia i jest po odpowiednich kursach.
Pozdrawiam.
AdiMati

Napisano: 22 gru 2015, 12:28

a wg przepisów, do kogo sąd teraz ma się zwracać o wydanie takiej opinii?
Xman


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]