zwrot wydatków

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: heiland

Napisano: 15 gru 2015, 12:14

Witam. Proszę powiedzcie jak u Was praktykuje się nast. sytuację;
Klient mieszka w miejscowości wynajmując mieszkanie, nie posiada zameldowania na pobyt stały. Zwrócił się z prośbą o pomoc do ośrodka właściwego ze względu na zamieszkanie. Tam uzyskał informacje, że przyznają mu zasiłek ale najpierw musi pojechać do ośrodka właściwego ze względu na zameldowanie i zapytać czy OPS wróci zasiłek. Dziwna to dla mnie sytuacja w szczególności przez to że odległość od OPS to ponad 30km. Czy ustalenie kto poniesie wydatek na ten zasiłek nie leży w gestii pracownika a nie strony i czy w ogóle można odstąpić od żądania zwrotu?
Tomek1580


Napisano: 15 gru 2015, 21:47

Wszystkie odpowiedzi odnajdzie Pan w poniższym artykule z ustawy o pomocy społecznej

Art. 101. [Właściwość miejscowa gminy]
1.Właściwość miejscową gminy ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie.
2.W przypadku osoby bezdomnej właściwą miejscowo jest gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały.
3.W przypadkach szczególnie uzasadnionych sytuacją osobistą osoby ubiegającej się o świadczenie, w sprawach niecierpiących zwłoki oraz w sprawach cudzoziemców, którym udzielono zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany, i cudzoziemców, o których mowa w art. 5a, właściwa miejscowo jest gmina miejsca pobytu osoby ubiegającej się o świadczenie.
4.W przypadkach, o których mowa w ust. 3, można przyznać świadczenia wymienione w art. 37-42 i 47-50.
5.Do przyznawania świadczeń w miejscu pobytu nie stosuje się kwot kryteriów dochodowych podwyższonych zgodnie z art. 8 ust. 2.
6.Dla mieszkańca domu właściwa jest gmina, która skierowała go do domu pomocy społecznej.
7.Gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania albo na ostatnie miejsce zameldowania na pobyt stały jest obowiązana do zwrotu wydatków gminie, która przyznała świadczenia w miejscu pobytu.
Rajski
Referent
Posty: 235
Od: 11 wrz 2014, 17:01

Napisano: 15 gru 2015, 21:48

Do tego jeszcze bardzo skomplikowana kwestia związana z miejscem zamieszkania. Ale to już dłuższa opowieść
Rajski
Referent
Posty: 235
Od: 11 wrz 2014, 17:01

Napisano: 28 cze 2016, 13:02

Witam serdecznie odgrzewam temat gdyż mam takie zapytanie jak zaznaczacie w planie pomocy w Pomost pomoc w formie zasiłku celowego dla cudzoziemca przebywającego w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt ze względów humanitarnych. Zaznaczam, że to nie jest art. 5a. W jakim miejscu w sprawozdaniu MPiPS 3 będzie ta pomoc widoczna. Z góry dziękuję i życzę miłego dnia.
Pomocny


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]