skierowanie małoletniego do dps

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: heiland

Napisano: 11 sty 2016, 10:07

Witam, pisałam już w dziale domy pomocy społecznej, ale może tu ktoś zechce się podzielić informacjami, otóż:
Otrzymaliśmy dokumenty z PCPR wraz z postanowieniem sądu dot. umieszczenia chłopca w DPS. Chłopak pod koniec stycznia kończy 18 lat. Od kilku lat przebywa w naszej gminie w rodzinie zastępczej. Rodzice biologiczni, z którymi chłopak utrzymuje regularne kontakty, mieszkają w sąsiedniej gminie. Zamierza zamieszkać z nimi po skończeniu 18 lat. Kto powinien zrealizować postanowienie sądu i skierować chłopaka do dps.. gmina w której mieszkają rodzice biologiczni, czy gmina w której zamieszkuje rodzina zastępcza (niebawem przestaną nią być)? Oraz, która rodzina jest zobowiązana do ponoszenia częściowej odpłatności za dps? Wspomnę, że wniosek o umieszczenie w dps do sądu składał PCPR. Nasz OPS do chwili obecnej nie uczestniczył, nie był informowany o żadnych działaniach, sprawach, trudnościach dotyczących chłopca i rodziny zastępczej. I jeszcze jedno pytanie..czy postanowienie sądu jest ważne po skończeniu przez chłopca 18 lat? Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi i wpisy. Pozdrawiam A
antonina2


Napisano: 11 sty 2016, 13:26

Skierować i ponosić odpłatność za DPS - niestety dla Ciebie - musi gmina aktualnego pobytu tego chłopca.
Postanowienie Sądu jest ważne również po uzyskaniu pełnoletności przez chłopca, jednakże może ob nie wyrazić zgody na pobyt w DPS lub opuścić ten dom już po umieszczeniu, ale wtedy Ty musisz poinformować o tym fakcie prokuraturę art.54 ust.4).
Na pewno rodzice zastępczy nie są zobowiązani do ponoszenia odpłatności za pobyt wychowanka w DPS, ale czy są do tego zobowiązani rodzice biologiczni? Należałoby sprawdzić, czy byli pozbawieni władzy rodzicielskiej częściowo czy też całkowicie.
Pozdrawiam.
Esia

Napisano: 11 sty 2016, 14:12

..dziękuję, pozdrawiam
antonina2

Napisano: 11 sty 2016, 14:23

A jeżeli chłopiec zostanie w dps po ukończeniu pełnoletności i zmieni się opiekun (w przypadku ubezwłasnowolnienia) to w dalszym ciągu nasz OPS będzie zobowiązany do ponoszenia odpłatności?
antonina2


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]