ciągle żyją na pożyczonych.....

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 15 ]

Moderator: heiland

Napisano: 02 lut 2016, 16:10

witam
mam problem z moimi klientami, którzy ciągle mają 0 zł dochodu i żyją za pożyczone od znajomych, czy macie jakiś sposób na to, bo nie mam już siły im wbijać do głowy że coś chyba nie jest tak jak powinno. Kiedyś coś czytałam że można to traktować jako dochód ale nie do końca jestem o tym przekonana,
kasik36


Napisano: 02 lut 2016, 18:15

My pożyczki wliczamy w dochód. Co więcej prosimy o dane osoby pożyczającej i czasem to weryfikujemy.
kolo32

Napisano: 02 lut 2016, 18:21

kolo32 pisze:My pożyczki wliczamy w dochód. Co więcej prosimy o dane osoby pożyczającej i czasem to weryfikujemy.

Pożyczka w dochodzie? No nieźle :)
heiland
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 2908
Od: 04 sty 2013, 20:46
woj. lubelskie

Napisano: 02 lut 2016, 22:34

Tak, pamiętam gdzieś takie interpretacje że zdecydowanie jest to dochód - w dodatku dość niewygodny dla klienta bo pożyczkę trzeba oddać a zasiłek przez nią jest mniejszy więc podwójna strata.
Niech piszą oświadczenie ile pożyczają i kiedy to oddają, jeśli nie oddają to tym bardziej dochód. Jeśli to co piszą nie będzie adekwatne do poziomu na jakim żyją to oznacza dysproporcję dochodów i wydatków (np. wszystkie opłacone rachunki mimo że w tym miesiącu oddali kilkaset złotych) - i odmowa.
Xman

Napisano: 03 lut 2016, 0:42

Według mnie pożyczka to nie dochód, bo mógł ją roztrwonić jednego dnia i jest goły i wesoły. To raczej u nas jest tak, że jak petent ma pożyczki do spłacenia to dajemy mu ciut więcej zasiłku, bo wiemy, że ma "wydatki". nie to, żebyśmy dawali na spłaty raty, ale liczymy się z tym, że ma długi i tak czy siak nasz zasiłek nie wiele mu pomoże, ale zawsze coś.
edek1
Praktykant
Posty: 8
Od: 03 lut 2016, 0:17

Napisano: 03 lut 2016, 10:59

art.8.ust.3 uops ...,,, dochód ..bez względu na źródło uzyskania''
On@

Napisano: 03 lut 2016, 12:42

W wyroku z dnia 8 grudnia 2006 r. w sprawie o sygn. akt I OSK 700/06, LEX nr 320923, Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie stanął na stanowisku, że katalog obciążeń pomniejszających dochód jak i katalog przychodów odliczonych od dochodu są na gruncie ustawy o pomocy społecznej zamknięte. Zarówno katalog odliczeń jak i katalog pomniejszeń nie obejmują kwot uzyskanych z tytułu pożyczki. W żadnym przepisie ustawy nie postanowiono, iż kwota pożyczki nie podlega zaliczeniu do dochodu, bądź, że kwota ta podlega odliczeniu od dochodu. Jednakże pomoc społeczna jest instytucją publiczną mającą na celu zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, które nie dysponują środkami finansowymi na poziomie ustalonego kryterium dochodowego – w dacie ubiegania się o pomoc. Z tej przyczyny nie ma znaczenia tytuł i źródło uzyskiwania tych środków, albowiem pożyczka, podobnie jak kredyt, jest przychodem mogącym stanowić źródło utrzymania w okresie dysponowania kwotą pożyczki (kredytu). Dlatego też nawet kwoty pożyczek, kredytów, wydatkowanych na podstawowe utrzymanie stanowią z punktu widzenia ustawy o pomocy społecznej dochód podlegający wliczeniu do dochodu.
aIza

Napisano: 03 lut 2016, 15:19

wielkie dzięki za pomoc.

kolo32 a czy do okresówek tez wliczacie? a jeżeli tak to na jaki okres dajecie z tym dochodem?
Kaśka41

Napisano: 03 lut 2016, 22:11

tak, wliczamy
i dochód z pracy dorywczej typu zbieranie i sprzedaż złomu, wypielenie ogródka sąsiadowi - też

i wtedy okresówka na 1 m-c
kolo32

Napisano: 03 lut 2016, 22:20

kolo32 pisze:tak, wliczamy
i dochód z pracy dorywczej typu zbieranie i sprzedaż złomu, wypielenie ogródka sąsiadowi - też

i wtedy okresówka na 1 m-c

Taaa, a w praktyce:
"Panie zrób Pan przerwę chodź jeden miesiąc w roku, bo nie może tak być. Weź Pan np. idź na truskawki do zbioru i jeden miesiąc przerwy zrobimy, ale wie Pan no musimy"
heiland
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 2908
Od: 04 sty 2013, 20:46
woj. lubelskie

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 15 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]