W jakim wieku dziecko niepełnosprawne - 500+

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: heiland

Napisano: 04 lut 2016, 10:49

Witam.
Mówi się o podwyższonym kryterium dochodowym (do 1200 zł.) przy świadczeniu wychowawczym, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.
Czy "dziecko niepełnosprawne" to dziecko do ukończenia 18 roku życia, czy bez względu na wiek, pozostające w składzie rodziny?
AdiMati


Napisano: 04 lut 2016, 11:15

Jak na razie do 18 roku życia na dziecko niepełnosprawne ma przysługiwać przedmiotowe świadczenie.
heiland
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 2860
Od: 04 sty 2013, 20:46
woj. lubelskie

Napisano: 04 lut 2016, 11:27

Też tak uważam. Wynika to z definicji "dziecka" w tej ustawie, czyli do ukończenia 18 roku życia.
Wątpliwości zawsze będą, więc wolę zadać takie pytanie.
Może ktoś usłyszał inną interpretację???
AdiMati

Napisano: 04 lut 2016, 11:29

Dobre pytanie. Nie zapoznałam się dokładnie z projektem tej ustawy, ale ważny będzie w niej zapis "rodziny". W świdczeniach rodzinnych osoba zaliczona do niepełnosprawności w stopniu znacznym, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy wchodzi w skład rodziny.
Ika 2

Napisano: 04 lut 2016, 11:59

Jeśli ta ustawa w dużej mierze opiera się na ustawie o świadczeniach rodzinnych to może zgodnie z definicją dziecka niepełnosprawnego - jest to dziecko do ukończenia 16 roku życia???
AdiMati

Napisano: 04 lut 2016, 12:02

Powiem Wam, że słusznym wydaje się nie debatowanie głębsze nad tym wszystkim dot. 500+ bo wszystko może się zmienić do czasu kiedy to projekt przestanie być projektem.
heiland
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 2860
Od: 04 sty 2013, 20:46
woj. lubelskie

Napisano: 08 lut 2016, 15:31

W projekcie ustawy mówi się, że 500 zł przysługuje na pierwsze dziecko, jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, a nie 500 zł na to dziecko. W art. 2 pkt 16 (słowniczek) mamy definicję rodziny, z której wynika, że dziecko niepełnosprawne to dziecko do 25 roku życia (tak jak zdrowe), i dziecko,które ukończyło 25 rok życia, jeżeli legitymuje się znacznym stopniem niepełnosprawności i w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie opiekuńcze, zasiłek dla opiekuna lub zasiłek opiekuńczy.
Ryska


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]