właściwość miejscowa

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: heiland

Napisano: 16 cze 2016, 10:29

klient, który ma stały meldunek w naszej gminie wyprowadził się do innej gminy ale nie ma tam meldunku i nie zamierza wrócić na teren naszej gminy - ops przysyła nam wywiady w celu przyznania pomocy- czy istnieje możliwość aby to tamta gmina wypłacała zasiłki skoro klient nie zamierza powrócić na teren naszej gminy a nie jest osobą bezdomną. czy ktoś miał podobny przypadek?
Magdaaa


Napisano: 16 cze 2016, 10:48

gminą właściwą jest gmina w której klient posiada centrum zyciowe i z którą gminą się identyfikuje. musi się określić czy jest tam czasowo czy zamierza tam prowadzić swoje centrum życiowe. Są na to wyroki NSA
ewkaa

Napisano: 16 cze 2016, 12:14

Oczywiście, że można. Trzeba by jednak zebrać materiał dowodowy i ewentualnie po przesłaniu kolejnego wywiadu wejść w spór kompetencyjny z tamtejszym Ośrodkiem (art. 22 KPA).
Trzeba jednak wykazać, że tamta gmina jest centrum życiowym klienta. Może na to wskazywać wiele czynników: zamieszkiwanie w lokalu mieszkalnym (nie może być osobą bezdomną), ponoszenie opłat za tenże lokal, ewentualna umowa najmu lokalu, posiadanie tam swoich rzeczy osobistych, miejsce ewentualnej rejestracji w PUP, korzystanie z innych dobrodziejstw (np. przedszkole, szkoła, żłobek dla dzieci). Mogą to też być inne czynniki, np. gdzie strona ma lekarza rodzinnego, czy posiada swoje rzeczy osobiste w miejscu stałego meldunku, czy ma możliwość powrotu pod tenże adres, itp. Nikt nie poda Ci jednak konkretnej recepty nie mając kompletu dokumentów dotyczących sprawy. Każdą trzeba rozpatrywać indywidualnie.
W trochę innej sprawie znalazłem kiedyś interpretacje definicji pojęcia miejsce zamieszkania "(...) przy ustalaniu miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy należy posiłkować się treścią art. 25 KC, zgodnie z którym miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. W świetle tego przepisu o miejscu zamieszkania decydują dwa czynniki: zewnętrzny (fakt przebywania) i wewnętrzny (zamiar stałego pobytu). Wyrażenie zamiaru stałego pobytu nie wymaga złożenia oświadczenia woli (nie jest czynnością prawną). Wystarczy więc, że zamiar taki wynika z zachowania danej osoby, polegającego na ześrodkowaniu swojej aktywności życiowej w określonej miejscowości".
grand

Napisano: 16 cze 2016, 12:20

dziękuję za pomoc
Magdaaa


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]