Klient kłamie.

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: heiland

Napisano: 21 cze 2016, 17:31

Klient od lat korzysta z Pomocy. I od lat podaje, ze jego rodzice nie żyją. A tu się przypadkiem dowiaduję od innego klienta, że tamtego rodzice żyją i mieszkają w tym samym mieście...Od czego byście zaczęli? Nie chcę z nim o tym rozmawiać, bo jak to się okaże nieprawdą, to wyjdę na idiotkę. Czy władni jesteśmy to sprawdzić w USC?
Daneczka


Napisano: 21 cze 2016, 18:01

Ja bym po prostu uczciwie porozmawiała z klientem i powiedziałabym, że dowiedzialam się, że jego rodzice żyją?, spytałabym czy mnie i kłamal i dlaczego ( jeżeli tak jest )
Przecież klient ma prawo (odmówić ) tak samo jak ma prawo nie zgodzić się na dobrowolną alimentację,
Ale ty jako pracownik socjalny rownież masz swoje prawa i możesz drążyć temat jeżeli pomoc się przedłuża to tym bardziej zasada subsydiarności musi być wdrazana, tak aby niedoszło
do bezradności wyuczonej
Dzidka
dzibar
Specjalista
Posty: 22187
Od: 06 sie 2006, 18:41
Gliwice, Polska

Napisano: 21 cze 2016, 18:12

Pamiętaj o ochronie danych osobowych i przypomnij klientowi o konsekwencjach sladania
nieprawdziwych zeznań ( możesz wziąć oświadczenie )
http://prawo.money.pl/kodeks/karny/czes ... ci/art-233
Art.233 paragraf 1
Dzidka
dzibar
Specjalista
Posty: 22187
Od: 06 sie 2006, 18:41
Gliwice, Polska

Napisano: 21 cze 2016, 22:37

Poprosić klienta by podał dane rodziców.
Na oświadczeniu pod "odpowiedzialnością karna" niech napisze czy żyją czy nie.
Jeśli według niego nie - jak najbardziej można to zweryfikować w UM.
Gdy okaże się ze klient poświadczał nieprawdę - wysłać zawiadomienie dla prokuratury o wyłudzaniu świadczeń z pomocy społecznej. Prokurator podejmie decyzję co dalej.
kolo32

Napisano: 22 cze 2016, 14:38

Tak od razu do prokuratury o jakim wyłudzeniu Ty piszesz skoro miał swiadczenia to widocznie mu przysługiwały a rodzice są zobowiązani do alimentacji ale przy zasiłku stałym a nie przy jednorazowych świadczeniach.
Skoro klient korzysta od lat z pomocy społecznej to widocznie jakieś przesłanki są.
A co do zatajenia,ze rodzice żyja to bym sobie z panem pogadała dlaczego tak zrobił.
Iza1

Napisano: 22 cze 2016, 19:01

Iza- tylko przy zasiłku stałym?
A z jakich to przepisów wynika?
Na tym etapie, przy takich danych oczywiście za wcześnie na wszczynanie postępowania.
Przerabialiśmy podobny przypadek, z tym ze okazało się ze przez caly czas korzystania z pomocy klientka otrzymywała pomoc od "zaginionego" ojca.
kolo32


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]