opłacanie schroniska

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: heiland

Napisano: 04 lip 2016, 13:43

Mam pytanie: czy OPS musi w każdym przypadku płacić za pobyt osoby w schronisku dla bezdomnych? Czy jest to obowiązkowe nawet jeśli nie była zawierana żadna umowa ze schroniskiem a osoba tam przebywająca nie ma z naszą gminą nic wspólnego? (poza ostatnim zameldowaniem wiele lat temu).
Proszę, może ktoś ma jakiś pomysł, tym bardziej, że wydawałoby się, że w okresie letnim nie będzie takiego problemu.
szer


Napisano: 04 lip 2016, 14:41

Zapewnienie schronienia należy do zadań obowiązkowych gminy. Jako, że bezdomny miał u was ostatnie zameldowanie na pobyt stały to wasza gmina jest zobowiązana do udzielenia mu pomocy (art. 101 ust. 2), chyba że wystąpią okoliczności z art. 101 ust. 3 wtedy pomoc może przyznać gmina miejsca pobytu takiej osoby. Po udzieleniu pomocy może się ona zwrócić do Was o zwrot poniesionych wydatków (art. 101 ust. 7).
Czy trzeba płacić? Brak wielu szczegółów: czy ktoś kierował taka osobę do placówki, a jeżeli tak to kto. Czy gdzieś toczyło się postępowanie w sprawie schronienia (wniosek o udzielenie pomocy, wywiad środowiskowy, decyzja administracyjna). Czy wy zostaliście obciążeni kosztami przez instytucję, jeżeli tak to przez jaką, na jakiej podstawie, etc. Jak była podana podstawa prawna.
Bez takich informacji nikt nie odpowie Ci jednoznacznie na zadane pytanie.
grand

Napisano: 05 lip 2016, 11:05

Mój bezdomny ma zasiłek stały, z którego sam opłaca sobie pobyt. Sytuacja podobna. Po wielu latach wrócił do gminy, gdzie miał ostatnie miejsce pobytu. Dostał stały i ma własny dochód
pracuś socjalny
Referent
Posty: 261
Od: 22 lip 2015, 8:01

Napisano: 05 lip 2016, 11:13

Chciałabym dołączyć się do pytania:
czy jak osoba umieszczona w schronisku napisała oświadczenie aby zasiłek stały przekazywać na konto schroniska - czy możemy tak zrobić.
mm12

Napisano: 05 lip 2016, 11:57

Ja tak robię. Jak jest w schronisku pisze oświadczenie, żeby tam wpłacać. Jak wyfruwa - zmieniam wypłatę na konto prywatne.
pracuś socjalny
Referent
Posty: 261
Od: 22 lip 2015, 8:01

Napisano: 05 lip 2016, 12:48

mm12 pisze:Chciałabym dołączyć się do pytania:
czy jak osoba umieszczona w schronisku napisała oświadczenie aby zasiłek stały przekazywać na konto schroniska - czy możemy tak zrobić.

Skoro strona prosi o taką formę wypłaty to raczej nie ma przeciwwskazań :-)
grand


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]