umieszcznie w dps bez zgody

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: heiland

Napisano: 06 lip 2016, 14:11

Czy w dps-ie można umieścić za zgodą sądu osobę nieubezwłasnowolnioną? czy najpierw ubezwłasnowolnienie a potem wniosek o umieszczenie przez sąd?
krysia100


Napisano: 06 lip 2016, 14:23

nie musi być ubezw.
t.franek

Napisano: 06 lip 2016, 17:55

chodzi o mojego wujka jest osobą chorą na schizofrenie do pewnego czasu było ok brał leki i sam sobie we wszystkim dawał radę jak coś więcej trzeba było pomóc to pomagaliśmy.a teraz już drugi raz zdarzyło się że nie bierze leków, odmawia pójścia do szpitala, przyjęcia zastrzyków, opiekunki nie chce. czy to obojętnie kto z rodziny może złożyć wniosek do sądu i czy też będzie potrzebne zaświadczenie od psychiatry czy będzie badany przez sądowego biegłego?
krystyna100

Napisano: 06 lip 2016, 19:03

o ubezwłasnowolnienie do sadu wystepuje rodzina, jeżeli sąd ubezwłasnowolni wujka bedzie musiał być ustanowiony dla niego opiekun prawny, który zwróci sie do sądu o zgodę na umieszczenie w dps, a o umieszczenie bez zgody do sądu występuje ops
dana1

Napisano: 07 lip 2016, 7:43

krysia100 pisze:Czy w dps-ie można umieścić za zgodą sądu osobę nieubezwłasnowolnioną? czy najpierw ubezwłasnowolnienie a potem wniosek o umieszczenie przez sąd?

Z własnego doświadczenia wiem, że OPS może wystąpić do Sądu o umieszczenie osoby w DPS bez jej zgody (nie poruszając kwestii ubezwłasnowolnienia) i Sądy dość często przychylały się do takich wniosków, oczywiście jeżeli były dobrze uzasadnione i poparte dowodami.
grand

Napisano: 07 lip 2016, 14:50

tak może - podstawa prawna art. 38 i 39 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego
nemo plus iuris


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]