od września dożywianie bez wywiadów??

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 17 ]

Moderator: heiland

Napisano: 19 lip 2016, 21:43

czy to prawda, że od września nie będzie już wywiadów do posiłków, podajcie przepis, a co wtedy z decyzjami, będą czy też nie będzie??
dagmarka


Napisano: 20 lip 2016, 7:22

Skąd taki pomysł? Tylko pomoc udzielona "doraźnie" czyli na wniosek dyrektora będzie nadal bez wywiadu. Reszta bez zmian.
ewa999

Napisano: 20 lip 2016, 8:27

Wywiady jak najbardziej będą. jeszcze bardziej szczegółowe opisy pracowników socjalnych. m.in. analiza budżetu czyli na co rodzina wydaje 500+ i dlaczego "własnym staraniem nie jest w stanie sobie zapewnić posiłku", siedząc w domu.... :D
ninka123

Napisano: 20 lip 2016, 9:25

Zgodnie z art. 1 pkt 11 Ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej, w części dotyczącej pomocy w formie schronienia, posiłku i niezbędnego ubrania w ustawie o pomocy społecznej, do art.48, którego ust. 1 brzmi:

"1. Osoba lub rodzina ma prawo do schronienia, posiłku i niezbędnego ubrania, jeżeli jest tego pozbawiona."

dodany został art. 48b o następującej treści (cytat):

"Art. 48b. 1. Przyznanie niezbędnego ubrania następuje przez dostarczenie osobie potrzebującej odpowiedniego rozmiaru bielizny, odzieży i obuwia odpowiednich do pory roku.

2. Pomoc doraźna albo okresowa w postaci jednego gorącego posiłku dziennie przysługuje osobie, która własnym staraniem nie może go sobie zapewnić.

3. Pomoc, o której mowa w ust. 2, przyznana dzieciom i młodzieży w okresie nauki w szkole może być realizowana w formie zakupu posiłków.

4. Osoba lub rodzina może otrzymać pomoc w formie rzeczowej w postaci produktów żywnościowych.

5. Pomoc, o której mowa w ust. 1–4, przyznawana:
1) doraźnie dzieciom i młodzieży,
2) w sytuacji kryzysowej występującej na skalę masową, a także w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej albo zdarzenia losowego
– nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz wydania decyzji administracyjnej, a wydatki poniesione na udzieloną pomoc nie podlegają zwrotowi.".

Zmiana, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. zmieniającej ustawę o p.s. wchodzi w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia, czyli od 5.09.2016 r.

Dotychczas zamiast art. 48b był następujący zapis w art. 48:
"..
3. Przyznanie niezbędnego ubrania następuje przez dostarczenie osobie potrzebującej bielizny, odzieży i obuwia odpowiednich do jej indywidualnych właściwości oraz pory roku.
4. Pomoc doraźna albo okresowa w postaci jednego gorącego posiłku dziennie przysługuje osobie, która własnym staraniem nie może go sobie zapewnić.
5. Pomoc, o której mowa w ust. 4, przyznana dzieciom i młodzieży w okresie nauki w szkole może być realizowana w formie zakupu posiłków.".

Różnica jest taka, że do tej pory była mowa w ust. 4 i 5 o posiłku i ewentualnie o zakupie posiłku, a po zmianie ustawy jest mowa również o "pomocy w formie rzeczowej w postaci produktów żywnościowych" (art. 48b ust. 4).
Tomek
SYGNITY
Starszy inspektor
Posty: 5099
Od: 04 kwie 2007, 11:01
Kraków, Polska

Napisano: 20 lip 2016, 9:39

A jak rozumiecie nowy zapis art. 48b ust. 5 pkt 1 - pomoc przyznawana "doraźnie" dzieciom i młodzieży nie wymaga przeprowadzania wywiadu środowiskowego? Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale na szkoleniu p. Mazurkiewicz mówił, że teraz nie będzie można wydawać dzieciom posiłków z puli dyrektorskiej np. na jeden wniosek na dłuższy okres czasu. Tylko jednorazowo!
Natali

Napisano: 20 lip 2016, 10:05

To Mazurkiewicza trzeba do tego aż? Nie rozumie nikt co znaczy DORAŹNIE?
BadAss

Napisano: 20 lip 2016, 10:20

Do tej pory przyznanie pomocy wymagało przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Posiłki z V.2 były w naszej gminie przyznawane na podstawie programu osłonowego i nie wymagały przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.
Nasz program osłonowy się nie zmienia, dlatego w sprawie tych posiłków też nic u nas się nie zmienia.
Skoro wcześniej przyznawaliśmy pomoc bez wywiadu (w ustawie nic na ten temat nie było, ze możemy dać bez wywiadu te posiłki), teraz zmienia się zapis w ustawie, na który nasz program osłonowy się nie powoływał, to u nas nic się nie zmieni.
Nasz program nie odnosił się do art. 48 ustawy o pomocy społecznej, więc wszystko mamy ok- sprawdzone przez kilku prawników :)
A&T

Napisano: 20 lip 2016, 14:06

A miałaś kontrole z dożywiania to się przekonasz czy macie dobrze.
Iza1

Napisano: 20 lip 2016, 14:28

Mieliśmy kontrolę z UW. Nie wykazali nam nieprawidłowości. Poza tym, ten przepis będzie obowiązywał od września.
Mam bardzo fajną i logiczną interpretację prawników. A UW jest od tego, by zawsze coś znaleźć. Nie będziemy zabierać dzieciom posiłków, bo się zmienia art. w u.o p.s., który nie dotyczy naszego programu.
Mamy opinię z WUW, ze nie mają zastrzeżeń do naszego programu.
A&T

Napisano: 21 lip 2016, 10:33

Niech mi to ktos wytłumaczy łopatologicznie tzn. co? nie robimy wywiadow i kazdy, kto bedzie chciał, bedzie korzystał z obiadów, bez względu na dochód? a wnioski? A kasa na dozywianie, gdzie pójdzie? do szkół? To kto bedzie decydował, kto ma prawo do posiłku w szkole?
Gigi,

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 17 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]