zasiłek stały realizacja w sklepie

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]

Moderator: heiland

Napisano: 09 wrz 2016, 10:28

Witam, facet ma zasiłek stały i wrócił do nałogu, pije codziennie. Czy bez jego zgody mogę mu dac zasilek "na sklep"? Kiedyś nam zarzucono z UW, że akurat zas. stałe nie mogą być na sklep, gdyż są z przeznaczeniem na leczenie itp. a nie na żywnosć. Jak to sie ma do art. o marnotrawieniu środków?
zonkil


Napisano: 09 wrz 2016, 11:13

Dajemy do sklepu większą część na żywność i środki czystości. Trochę dajemy gotówki na leki, ale oni wolą się sami znieczulać.
t.franek

Napisano: 09 wrz 2016, 11:42

my dajemy całość na sklep
Gabrycha.A
Stażysta
Posty: 113
Od: 24 mar 2016, 13:36

Napisano: 09 wrz 2016, 13:05

Tu nie chodzi o to na jaki cel przeznaczony zostanie zasiłek stały, tylko do katalogu jakich świadczeń się zalicza. Zgodnie z art. 36 u.p.s. zasiłek stały jest to świadczenie pieniężne, a nie niepieniężne i słusznie zakwestionowano przy kontroli zasadność przeznaczania go do sklepu.
Oczywiście jak zawsze jest wyjście z tej sytuacji, trzeba mieć podanie klienta o pomoc w formie zasiłku stałego w naturze do sklepu, wtedy nikt nie zakwestionuje takiej decyzji.
purocka
Praktykant
Posty: 25
Od: 25 maja 2009, 12:34
Wieś, Polska

Napisano: 09 wrz 2016, 14:24

U nas jest tak klient musi wyrazić zgodę na taką formę pomocy a z reguły jest to trudne bo oprócz żywności musi opłacać rachunki
iga2

Napisano: 12 wrz 2016, 12:54

Zgodnie z art. 11 ustawy o pomocy społecznej świadczenia z pomocy społecznej w przypadku stwierdzenia przez pracownika socjalnego ich marnotrawstwa, mogą zostać ograniczone, można odmówić ich przyznania lub przyznać w formie świadczenia niepieniężnego. Czy dobrze rozumię, że próbujecie potraktować pomoc w formie zasiłku stałego jak prawo do renty, czy emerytury i że nic nie można w tej sprawie zrobić jak płacić, nawet osobom z problemem alkoholowym?
Ika 2

Napisano: 12 wrz 2016, 12:59

Jak "towarzystwo" pije i mamy na to dowody (notatki służbowe,informacje z policji o interwencji...itp.) zmieniam decyzję powołując się na art 11 ustawy o pomocy społecznej w uzasadnieniu cyt.
"Jak wynika z informacji uzyskanych w toku postępowania, dotyczących spożywania alkoholu przez członków rodziny, tut. Ośrodek ma podstawy do zastosowania zapisu art. 11 ust. 1 cyt. " w przydatku stwierdzenia przez pracownika socjalnego marnotrawienia przyznanych świadczeń, ich celowego niszczenia lub korzystania w sposób niezgodny z przeznaczeniem bądź marnotrawienia własnych zasobów finansowych może nastąpić ograniczenie świadczeń, odmowa ich przyznania albo przyznanie pomocy w formie świadczenia niepieniężnego". Przyznanie świadczenia w formie niepieniężnej wynika z ustaleń dokonanych w trakcie przeprowadzania wywiadu środowiskowego z Panią ........... "
i "jedziemy" ze zleceniami do sklepu i przelewami na bieżące rachunki.
Pozdrawiam
Gosiaczek OPSCz

Napisano: 12 wrz 2016, 14:34

Moim zdaniem jest podstawa do przyznania pomocy w formie niepieniężnej.
Wyrok sądu w podobnej sprawie:
http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-s ... es=2012_06
grand

Napisano: 12 wrz 2016, 23:13

rozumiem że przepijanie zasiłku jest podstawą do zmiany decyzji, jednakże z drugiej strony przykre jest to że traktuje się ludzi jak ubezwłasnowolnionych.
Marnotrawieniem zasiłku można nazwać także kupienie tytoniu, kawy, słodyczy, napojów słodzonych, lodów, no mięsa zamiast gantów na zupę (bo taniej), ubrań (można pozbierać ze śmietnika za free), książek, krzyżówek, pewnie też tamponów bo można np watę wsadzić w majty itd itp, bo zawsze można uznać że są tańsze alternatywne środki a środki higieniczne itp używać najlepiej od święta i na umówioną wizytę u pracownika socjalnego by nie śmierdzieć. Używać świeczek bo rachunek za prąd za duży, itd itp...
Ahhh to układanie ludziom życia wg swojego rozumowania... :roll:
Gość

Napisano: 13 wrz 2016, 8:27

Gość pisze:rozumiem że przepijanie zasiłku jest podstawą do zmiany decyzji, jednakże z drugiej strony przykre jest to że traktuje się ludzi jak ubezwłasnowolnionych.

Nie zgodzę się z Tobą. Korzystanie z pomocy społecznej jest prawem strony, ale nie jej obowiązkiem. Odbywa się w ramach ustalonych przez prawo w tym ustawę o pomocy społecznej. Wobec tego jeżeli chcesz korzystać z "dobrodziejstw" pomocy społecznej to zastosuj się do ich zasad. Masz wybór.
Ważne tylko, aby te zasady na początku współpracy jasno zakomunikować i dopiero później wyciągać ewentualne konsekwencje.
grand

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]