Oświadczenie majątkowe, a decyzja administracyjna

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: heiland

Napisano: 26 paź 2016, 16:36

Bardzo proszę o pomoc.
Mamy taki dylemat, który wywołał burzliwa dyskusję, a ponieważ nie możemy dojść do porozumienia, to zwracamy się do Was Forumowicze o pomoc.
Czy w decyzji administracyjnej można podać w uzasadnieniu informacje, jakie petent zawarł tam odnośnie swojego majątku (dom, samochód, zasoby finansowe)?
Jeżeli uważacie, że można, to bardzo proszę o wskazanie jakiejś podstawy.
Jeżeli uważacie, że nie można, to też proszę o wskazanie podstawy prawnej lub orzeczeń sądów administracyjnych.
Ja osobiście uważam, że można (decyzja jest dla petenta, sam decyduje komu i dlaczego ją pokazuje lub przekazuje, a poza tym uważam, że treść oświadczenia majątkowego pozwala na ocenę jakimi zasobami ktoś dysponuje i skąd je miał - np. darowizna od rodziców w gotówce, w postaci działki, samochodu, itp.). Uważam, że w decyzji przyznającej powinny znaleźć się te informacje chociażby z uwagi na to, że możemy przyznać niżą pomoc niż oczekuje petent lub w innej formie (np. towar zamiast kasy).
Jeżeli się mylę, to proszę o korektę moich poglądów.
Blinks


Napisano: 26 paź 2016, 18:36

Oczywiście ,że tak. Oświadczenie majątkowe jest dowodem w sprawie.
Rodzaje dowodów w postępowaniu administracyjnym.
Najbardziej znanymi dowodami w toku postępowania są:
a. Dowód z zeznań świadka
b. Oględziny
c. Opinia biegłego
d. Dowód z dokumentu
e. Dowód z przesłuchania strony
Zgodnie z zasadą otwartego katalogu środków dowodowych, organ może dopuścić jako dowód wszystko, co nie jest sprzeczne z prawem, a co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy (art. 75 k.p.a.). Zatem, poza środkami nazwanymi, wymienionymi powyżej, w toku postępowania jako dowód może zostać uwzględniona na przykład opinia instytutu naukowo- badawczego czy rodzinny wywiad środowiskowy, o którym mówi ustawa z 12.03.2004 r. o pomocy społecznej.
Jeżeli ja np daje odmowę to sie powołuję na oświadczenie ,że np " strona w ośwaidczeniu majatkowym ukjawniła znaczne oszczędności( można podac kwote jak w aktach macie zgode na przetwarzanie danych - my takie mamy w każdej teczce klienta).
Jeżeli ograniczcie pomoc to tak samo. W uzasdnieniu musi być wszystko co spowodowało i wpłynęło na odmowę lub ograniczenie pomocy. 8-)
wredna1

Napisano: 26 paź 2016, 21:20

Wielkie dzięki Wredna1 (wybacz, że nick piszę z dużej litery, ale tak mnie wychowano, że z szacunkiem należy). Rewelacyjne argumenty.
Ciekawe czy jeszcze ktoś zechce się wypowiedzieć.
Już 26 osób odwiedziło ten post, a tylko 1 osoba zechciała poświęcić swój czas i podzielić się swoją wiedzą.
Jeszcze raz dziękuję.
Blinks

Napisano: 27 paź 2016, 8:24

Art. 2. 1. Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Wobec powyższego jeżeli strona posiada znaczne oszczędności, majątek typu domek w górach, drogi samochód, etc. to przecież jest w stanie przezwyciężyć swoją trudną sytuację korzystając z tego co ma (czyli własnych zasobów) brak jest wtedy przesłanek do przyznania pomocy.
Pisałem kiedyś uzasadnienie decyzji w podobnej sprawie i wujek google podpowiedział:
http://www.orzeczenia.com.pl/orzeczenie ... oleczna/1/
Ale ma pewno jak pogrzebiesz w odmętach Internetu to jeszcze jakiś wyrok znajdziesz.

Można tez powołać się na Art. 12. "W przypadku stwierdzonych przez pracownika socjalnego dysproporcji między udokumentowaną wysokością dochodu a sytuacją majątkową osoby lub rodziny, wskazującą, że osoba ta lub rodzina jest w stanie przezwyciężyć trudną sytuację życiową, wykorzystując własne zasoby majątkowe, w szczególności w przypadku posiadania znacznych zasobów finansowych, wartościowych przedmiotów majątkowych lub nieruchomości, można odmówić przyznania świadczenia".
grand


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]