pochówek nn

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Moderator: heiland

Napisano: 12 gru 2016, 16:16

jak w tytule, pochówek zmarłego na wniosek prokuratury ( uznany za nn) rodzina jest w trakcie robienia badań DNA. Moje pytanie czy jak rodzina ustali już ze był to ktos spokrewniony ponosi odpłatność za już wykonany pochówek i musi nam zwracać jego koszty? Czy po dokonanym pochówku przez gminę należy im się zasiłek pogrzebowy z zus aby zwrócić gminie za dokonanie pochówku?
jaanka


Napisano: 12 gru 2016, 16:22

A ten zmarły miał rentę,ze rodzina może pobrać zasiłek pogrzebowy.
Skoro gmina sprawiła pogrzeb i ma na to wszelkie rachunki to jedynie to po stwierdzeniu tożsamości zmarłego może domagać się zwrotu kosztów od rodziny z masy spadkowej.
Iga2

Napisano: 13 gru 2016, 10:02

art. 96 ust 3 W przypadku pokrycia kosztów pogrzebu przez gminę poniesione wydatki podlegają zwrotowi z masy spadkowej, jeżeli po osobie zmarłej nie przysługuje zasiłek pogrzebowy.
grand

Napisano: 13 gru 2016, 10:49

a jezeli zmarły nie bedzie posiadał prawa do zasiłku pogrzebowego ponieważ nie pozostawał w stosunku pracy ani nie pobierał żednych swidczeń, natomiast rodzice poberają świdczenia zus i mogli by otrzymać zasiłek pogrzebowy - czy to juz bedzie po fakcie i tyloko masa spadkowa wchodzi w grę?
jaanka

Napisano: 13 gru 2016, 11:47

Może to Ci pomoże w interpretacji:
Trafne też pozostawało stanowisko organu nadzoru o sprzeczności § 8 zaskarżonej uchwały z art. 96 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej, stosownie do którego "w przypadku pokrycia kosztów pogrzebu przez gminę poniesione wydatki podlegają zwrotowi z masy spadkowej, jeżeli po osobie zmarłej nie przysługuje zasiłek pogrzebowy". Stanowi on w sposób wiążący o źródłach z których gmina organizująca pogrzeb może uzyskać zwrot wydatkowanych na ten cel kosztów. W pierwszej kolejności zwrot tych kosztów może być uzyskany z zasiłku pogrzebowego, a jeżeli to świadczenie nie przysługuje - z masy spadkowej zmarłego. Wiążący charakter przepisu art. 96 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej oznacza, iż rada gminy w żadnym wypadku nie ma legitymacji modyfikowania wskazanych regulacji ustawowych i do samodzielnego podmiotów ( jak w pkt 1 § 8 ) w od których dochodzić należy zwrotu wydatków poniesionych na organizację pogrzebu, jak też źródeł ich dochodzenia ( świadczenia z ubezpieczenia społecznego ) oraz kolejności.

źródło: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/9669F153E3
grand


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron