niezdolnośc do pracy z tytułu wieku=niepełnosprawność?

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: heiland

Napisano: 24 sty 2017, 21:14

Czy osoba w rodzinie niezdolna do pracy z tytułu wieku to osoba niepełnosprawna, chodzi mi o uprawnienia do zasiłku okresowego dla rodziny. Czy niezdolność do pracy z tytułu wieku można traktować na równi z niepełnosprawnością?
Gośka123


Napisano: 25 sty 2017, 8:40

Ten ktoś jest tylko poza aktywnością niezdolną do pracy z powodu wieku.Niepełnosprawność = posiadanie orzeczenia.
t.franek

Napisano: 25 sty 2017, 9:00

Jak wyżej. Żeby uznać osobę za niepełnosprawną, musi posiadać ona orzeczenie o niepełnosprawności.
kamilakolo
Praktykant
Posty: 44
Od: 25 kwie 2014, 10:52

Napisano: 26 sty 2017, 8:35

Czyli jeżeli rodzinę tworzą 2 osoby niezdolne do pracy z tytułu wieku (68 i 69 lat), jedna ma emeryturę 800zł, druga nie ma dochodu, to w takim przypadku poza zasiłkiem stałym dla osoby bez dochodu (114 zł), nie można przyznać zasiłku okresowego dla tej rodziny, ze względu na brak przesłanek? Nie ma choroby, niepełnosprawności, jest tylko niezdolność do pracy z tytułu wieku, która jednak uniemożliwia lub znacznie utrudnia znalezienie i wykonywanie pracy zarobkowej, a więc także wykorzystanie własnych możliwości w celu pokonania trudności życiowych...
Gośka123

Napisano: 26 sty 2017, 8:55

"Zasiłek okresowy przysługuje w szczególności ze względu na..." "W szczególności" znaczy że nie tylko.
jerzozwierz
Referent
Posty: 274
Od: 17 sty 2006, 23:22

Napisano: 26 sty 2017, 18:38

No właśnie, wiecie, dlaczego pytałam: bo w ustawie o pomocy społecznej nie ma definicji NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. Art. 37 ust. 1 u.p.s. stawia na równi osobę całkowicie niezdolną do pracy i niezdolną do pracy z tytułu wieku. Dalej, art. 6 ust. 1 stanowi, że w pojecie niepełnosprawności jest rozumiane jak w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z tą ustawą "niepełnosprawność oznacza w szczególności niezdolność do pracy, bez względu na przyczynę tej niezdolności". Dlatego moje przypuszczenia były takie, że osoba niezdolna do pracy z tytułu wieku jest jednocześnie niepełnosprawna, bo a kryterium tej niepełnosprawności wyznacza w tym przypadku wiek, a nie orzeczenie.
Przecież od osoby w określonym wieku (wiek emerytalny) nie wymaga się orzeczenia o niepełnosprawności, na przykład przy ustalaniu prawa do zasiłku stałego.
Gośka123

Napisano: 27 sty 2017, 8:48

"całkowita niezdolność do pracy – całkowitą niezdolność do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych albo zaliczenie do I lub II grupy inwalidów lub legitymowanie się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych"

W art. 6 ust. 1 jest odniesienie do przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, ale wcześniej zaznaczono, że osoba całkowicie niezdolna do pracy musi posiadać zaliczenie do I lub II grupy inwalidów lub legitymowanie się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Cały art. czytamy łącznie, nie wyodrębniamy sobie tego co nam pasuje, czyli odniesienia do samych przepisów.
kamilakolo
Praktykant
Posty: 44
Od: 25 kwie 2014, 10:52


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]