zasiłek stały- nowe zasady

Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: heiland

Napisano: 30 sty 2017, 10:12

Hej,
mam problem z zasiłkiem stałym a konkretnie z jego wypłatą. Podopieczny do 31.11.2016r, posiadał orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i z tego tytułu otrzymywał zasiłek stały 481 zł. 23 listopada złożyłam w jego imieniu wniosek o kontynuację orzeczenia, okazało się jednak, że nie ma całej dokumentacji medycznej i termin komisji został wyznaczony na 8 lutego 2017r. W grudniu, styczniu i lutym otrzymał zasiłek okresowy. Jak mam wyliczyć zasiłek stały po nowych zasadach?? Czy w grudniu ma otrzymać różnicę między zasiłkiem stałym a z.okresowym czy pełen zasiłek stały?
czaaart

Napisano: 31 sty 2017, 10:17

nikt nie pomoże
czaaart

Napisano: 31 sty 2017, 12:48

A czy masz jego wniosek o przyznanie zasiłku stałego? Jeśli tak to postępowanie zawieszasz do czasu dostarczenia przez klienta orzeczenia a zasiłek stały przyznajesz z wyrównaniem biorąc pod uwagę dochód tj. zasiłek okresowy.
pracownik socjalny77

Napisano: 01 lut 2017, 10:00

ale tu chodzi chyba o to, jak wypłacać wyrównanie od daty złożenia wniosku (domyślam się, że w grudniu/16), to przełom roku i zmiana przepisów, wliczać okresowy, czy nie? prawnik kazał mi szukać odpowiedzi w zmienionych przepisach, tzn. w części, gdzie są przepisy przejściowe, podobno tam jest odpowiedź czy stosuje się nowe przepisy do spraw rozpoczętych w ubiegłym roku, czy też jest inaczej..sam jednak tego od ręki nie umiał mi powiedzieć ;)
Mirabella

Napisano: 02 lut 2017, 16:41

dokładnie, ta procedura ze złożeniem wniosku i zawieszeniem postępowania jest zrobiona tylko kwestia jak wypłacić ten zasiłek stały, no to ciekawe, że nawet prawnik nie wie....
Jeśli ktoś się czegoś dowie będę wdzięczna za pomoc
czaaart

Napisano: 03 lut 2017, 8:51

nie jestem pewna
przepisy końcowe mówią ze stare sprawy rozpoczęte robimy po nowemu. czyli wliczasz okresowy do stałego , 2 wysokości od do tyle z okresowym a potem tyle bez okresowego.
Co omy przeszkadzały stare zasady, kto to wymydlił i po co??? jakiś idiota.
Wredniocha
Referent
Od: 17 gru 2016, 14:13

Napisano: 06 lut 2017, 13:34

Uważam dokładnie tak jak pisze Wrednoicha.
Cytat z nowej ustawy: "...Postępowania w sprawie o przyznanie zasiłku stałego osobom, które złożyły wniosek o przyznanie zasiłku stałego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, toczą się według przepisów ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą..."
Więc ustalasz dwie wysokości stałego: pierwsza na okres kiedy pobierał okresówkę(grudzień, styczeń i luty) - w wysokości różnicy między kryterium a okresówką (i ewentualnie innym dochodem), a druga na pozostały okres - bez okresówki.
Aneczka1

Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]