art. 101 ust 1 uops co zrobić

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]

Moderator: heiland

Napisano: 01 lut 2017, 13:49

Gmina X wysłała nam wniosek z wywiadem o przyznaniu zasiłku okresowego powołują sie na Art. 101. 1. Właściwość miejscową gminy ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. z wywiadu wynika że osoba ma zameldowanie na naszej gminie ale napisała że będzie przebywać zamiarem pobytu gminie X. Przeprowadziłam wywiad alimentacyjny z matką osoby ubiegającej i gdzie oświadczyła że pomaga synowi co miesiąc w kwocie 360-700 zł miesięcznie zalezy od miesiąca.

Co mam zrobić z wnioskiem co mi doradzacie ?
KingaOPS


Napisano: 01 lut 2017, 13:53

jak masz wszystko na piśmie, a nie jest to osoba bezdomna - to wystąp do SKO z wniosek o ustalenie właściwości (spór kompetencyjny) . Będziesz miała wszystko czarno na białym.
gng

Napisano: 01 lut 2017, 13:55

Osoba nie jest bezdomna o to chodzi. Czy ktoś z was ma taki wniosek o ustalenie właściwości ( spór kompetencyjny) do SKO
KingaOPS

Napisano: 01 lut 2017, 14:02

do SKO jeśli podlegacie ty i tamten ośrodek pod te same SKO (wspólny dla was organ wyższego stopnia),. A jeśli pod rożne to do Sądu administracyjnego.
Powołaj się na art. 22 KPA i opisz dobrze sytuacje, podepnij dokumenty i wyślij.
ujmky

Napisano: 01 lut 2017, 14:25

ja bym tak się nie spieszyła: jak długo pan tam mieszka, co wskazuje na zamiar stałego pobytu.....

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/73A77C06ED
to trochę rozjaśni
Wredniocha
Referent
Posty: 353
Od: 17 gru 2016, 14:13

Napisano: 01 lut 2017, 14:38

od roku przebywa ni ich terenie w ośrodku dla uzależnionych. Oświadczył że od lutego 2017 będzie przebywał na terenie gminy X po zakoczeniu terapi
KingaOPS

Napisano: 01 lut 2017, 15:16

Ciekawy problem. Jest zameldowany u was, przebywa na leczeniu, rozumiem, że ma możliwość pod ten adres zameldowania wrócić - wtedy wg mnie należy uznać, że na dzień dzisiejszy jego miejsce zamieszkania jest u was. Nie może wrócić - wtedy moim zdaniem należy na dzień dzisiejszy uznać go za osobę bezdomną (art. 6 pkt. 8) i wtedy też to wy macie właściwość ze wzgl. na ostatni stały meldunek (art. 101 ust. 2). To, że on deklaruje, że zamierza po leczeniu zamieszkać na terenie gminy x, moim zdaniem nie ma znaczenia, dopóki faktycznie gdzieś tam nie zamieszka w jakimś konkretnym lokalu mieszkalnym, bo na razie to są tylko jego pobożne życzenia. Uważam, że jeszcze ten wniosek powinniście rozpatrzyć wy. Ale jak już wyjdzie i gdzieś tam faktycznie u nich zamieszka deklarując pozostanie na stałe i przenosząc wszystkie swoje sprawy do tamtej miejscowości, to wtedy już bezwzględnie oni.
jerzozwierz
Referent
Posty: 274
Od: 17 sty 2006, 23:22

Napisano: 02 lut 2017, 9:24

Ustawa o pomocy społecznej nie definiuje pojęcia "miejsce zamieszkania", tym samym należy je rozumieć zgodnie z ogólną definicją tego terminu, zawartą w przepisach kodeksu cywilnego, który w art. 25 stanowi, że miejscem zamieszkania osoby jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu, przy czym ustalenie tego zamiaru powinno być oparte o kryteria zobiektywizowane. O zamieszkiwaniu w jakiejś miejscowości można mówić więc wówczas, gdy występujące okoliczności pozwalają przeciętnemu obserwatorowi na wyciągnięcie wniosków, że określona miejscowość jest głównym ośrodkiem aktywności życiowej danej dorosłej osoby fizycznej. Należy jednocześnie zauważyć, że samo zameldowanie będące kategorią prawa administracyjnego, nie przesądza o miejscu zamieszkania w rozumieniu prawa cywilnego. Na prawną konstrukcję miejsca zamieszkania składają się zatem dwa elementy: przebywanie w sensie fizycznym w określonej miejscowości oraz wola, zamiar stałego pobytu, przy czym oba te elementy muszą występować łącznie. Sam zamiar stałego pobytu w danej miejscowości nie stanowi o zamieszkaniu, lecz musi być połączony z przebywaniem w danej miejscowości i to z takim przebywaniem, które ma cechy założenia tam ośrodka swoich osobistych i majątkowych interesów.
pawel.w


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]