ZOL

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: heiland

Napisano: 06 lut 2017, 15:55

Czy Ośrodek może dopłacać do ZOL, mam osobę samotną i musialam ja umieścić w ZOL. Miesięczna opłata 2500 zł (łóżko prywatne nie dofinansowane przez NFZ).Innej opcji nie było ponieważ brak miejsc. Jak mogę opłacić koszt za pobyt?
Kinga2223


Napisano: 06 lut 2017, 16:00

gmina (tutaj miejski ośrodek pomocy społecznej) zobowiązana jest na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej do ponoszenia kosztów pobytu osoby wyłącznie w domu pomocy społecznej. Obowiązek taki nie obciąża już gminy jako jednostki samorządu terytorialnego w przypadku skierowania pacjenta do zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub do zakładu rehabilitacji leczniczej. Na marginesie zauważyć należy, iż konsekwencją takich rozwiązań legislacyjnych jest rzeczywisty wzrost liczby zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych w stosunku do liczby domów pomocy społecznej; gmina, jak również członkowie rodziny, nie są najczęściej zainteresowani ponoszeniem dodatkowych opłat związanych z kierowaniem i pobytem pacjenta w domu pomocy społecznej.
W tym miejscu wskazać również należy, iż kwestie odpłatności za pobyt osoby w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym regulowane są przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 grudnia 1998 r. w sprawie sposobu i trybu kierowania osób do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz szczegółowych zasad ustalania odpłatności za pobyt w tych zakładach (Dz. U. Nr 166, poz. 1265). Przedmiotowe rozporządzenie, w zakresie ewentualnych ulg, zwolnień czy dopłat, stanowi jedynie w § 7, iż miesięczną opłatę za pobyt w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym obniża się odpowiednio o liczbę dni nieobecności pacjenta w danym miesiącu w zakładzie, z tym jednak zastrzeżeniem, że pacjent pisemnie poinformował kierownika zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego o swojej nieobecności co najmniej na 3 dni wcześnie
http://www.zdrowie.abc.com.pl/artykuly/ ... 16182.html
Wredniocha
Referent
Posty: 353
Od: 17 gru 2016, 14:13

Napisano: 07 lut 2017, 11:07

ZOL-e nie maja prawa pobierać więcej niż 70% dochodu pacjenta, ale stosują różne wybiegi, by otrzymać większą wpłatę: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik- ... czych.html
Proponuje zgłosić ten fakt do Rzecznika Prawa Pacjenta. W świetle obowiązującego prawa ops nie powinien dopłacać do pobytu ZOL.
ops-ikk

Napisano: 07 lut 2017, 11:29

Wszystko ładnie to wygląda w przepisach a rzeczywistość jest zupełnie inna szpitale po tygodniu leczenia pozbywają się chorych a na ZOL czego się minimum do 6-mcy i co wtedy.
Mamy umieszczone osoby w ZOL na cito /na komercję/i czekamy na DPS bo nie było innego wyjścia.
A to,ze nie możemy dopłacać do ZOL to my wiemy ale życie jest tylko życiem.
Iga2


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]