zasiłek stały = brak zasiłku pogrzebowego?

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]

Moderator: heiland

Napisano: 27 lut 2017, 18:42

Witam, zastanawiam się nad taką kwestią - dajmy na to, że na Waszym terenie umiera osoba z innej miejscowości. To co udaje się ustalić to: osoba samotna, pobierająca z. stały.

Czy takie dane są wystarczające do uznania, że nie przysługuje w tym przypadku z. pogrzebowy?
Xman


Napisano: 28 lut 2017, 9:28

zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie pobierającej świadczenie z pracy lub ZUS - a więc przy zasiłku stałym nie. Osoba może jednak mieć bliskiego krewnego, który może na nią uzyskać zasiłek pogrzebowy.
@@@

Napisano: 28 lut 2017, 11:13

Zas pogrzebowy przysługuje jedynie rodzinie która zrobi pogrzeb i ma świadczenia z ZUS lub pracuje i składki są odprowadzane
rodzina wg ZUS to żona/mąż, dzieci, rodzice, rodzeństwo
nie dostanie: teściowie, szwagier, bratowa, siostrzenica, itp.
Gość

Napisano: 28 lut 2017, 17:18

No tak - ale ktoś kto pobiera z. stały może przecież pracować (umiarkowany lub znaczny stopień daje możliwość pracy) i tym samym jest hipotetycznie możliwa sytuacja że miał ubezpieczenie, prawda?
Xman

Napisano: 01 mar 2017, 10:08

nie o zmarłego chodzi tylko o osobę, która będzie mu sprawiała pogrzeb, czy ta osoba jest ubezpieczona i czy mu się należy zasiłek pogrzebowy
Aagaa

Napisano: 02 mar 2017, 8:31

zasiłek pogrzebowy należy się każdej osobie, która pokryła koszty pogrzebu po zmarłym ubezpieczonym, nie musi być spokrewniona ze zmarłym, może to być nawet sąsiad (art. 78 ust. 1 ust. 2 ustawy o FUS. sam robiłem taki pogrzeb sąsiadowi dobrowolnie, który nie miał rodziny i otrzymałem zasiłek, bo zmarły pobierał rentę. Niech MOPS zrobi pogrzeb, ma obowiązek, potem może ściągnąć zasiłek albo z Zus, albo od spadkobierców (art. 96 ust. 3 o pomocy społęcznej). Rodzina nie ma obowiązku sprawienia pogrzebu, nawet może się za przeproszeniem "wypiąć" (jest to tylko jej dobra wola bez zobowiązania prawnego). Nie można nikogo zmusić, MOPS wtedy musi pochować, jak rodzina odrzuci spadek, a po zmarłym zasiłek nie przysługuje, niestety ale koszty poniesie MOPS w całości bez możliwości zwrotu od spadkobierców.
RADEK236

Napisano: 02 mar 2017, 19:05

Ok, dzięki za wszelkie informacje, chodzi mi jednak dokładnie o to czy można uznać za wystarczającą informację z OPS w miejscowości X że klient (zmarły na naszym terenie) pobierał z tamtejszego OPS z. stały?
Czy można uznać że z. stały = brak uprawnień do z. pogrzebowego? Czy jednak powinno się takie dane uzyskać z ZUS?

Pytam bo: jak miał stały to na bank:
- nie był zarejestrowany jako bezrobotny,
- nie miał renty ani emerytury

...ale pozostaje niewielka szansa, że mając stały - pracował... i wtedy miałby uprawnienia do z. pogrzebowego a my moglibyśmy wystąpić o pieniądze z ZUS.
Xman

Napisano: 03 mar 2017, 20:20

Wystąpić do ZUS i tak można z wnioskiem. ZUS wtedy ustali po numerze PESEL, czy zmarły w dniu śmierci pracował i podlegał ubezpieczeniom. Jeżeli pracował legalnie, to ZUS posiada takie informacje (w tym dane pracodawcy - płatnika składek). Wtedy zwrot kosztów będzie z zasiłku pogrzebowego.
RADEK236


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]