Jak udowodnić bezdomność... sytuacja bez wyjścia

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]

Moderator: heiland

Napisano: 22 wrz 2017, 21:00

Witam wszystkich forumowiczów.
Właśnie zarejestrowałam się na Forum, bo próbuję pomoc swojej koleżance.
Pytanie brzmi: Jak człowiek, który nigdy nie był zameldowany w Polsce może udowodnić, iż jest osoba bezdomna i gdzie ma zwrócić się o pomoc?
walentyna
Praktykant
Posty: 9
Od: 22 wrz 2017, 20:14


Napisano: 23 wrz 2017, 15:52

Opisze dokładniej sytuacje.
Koleżanki rodzina utrzymała obywatelstwo Polskie. Póki wyrabiali dokumenty, rodzice jej umarli, po pogrzebie wyjechała do Polski, bo znalazła prace w Polsce przez interenet (pomoc domowa z zamieszkaniem). Faktycznie pracowała za jedzenie i zamieszkanie i jeszcze podrabiała w innych firmach, z czego płaciła podatek. Nikt ja, oczywiście nie zameldował. Obecnie, rodzina w której jest stara się o rozwód, matka z dziećmi wyjeżdża i koleżanka zostaje wyrzucona na ulice.
Z tego co wiem, w zeszłym roku, nie było ja przyjęto do żadnego schroniska w Warszawie, bo ona nie miała ŻADNEGO ZAMELDOWANIA nigdy w Polsce.
Co ma robić w tej sytuacji?
walentyna
Praktykant
Posty: 9
Od: 22 wrz 2017, 20:14

Napisano: 23 wrz 2017, 17:44

Odpowiedź:
Proszę zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej i złożyć wniosek o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przedstawiając sytuację i prośbę o pomoc w uregulowaniu sprawy i zabezpieczenia podstawowych potrzeb.
Takie kwestie reguluje w Polsce Ustawa o pomocy społecznej, a na jej podstawie pracownik socjalny, który zajmuje się osobami bezdomnymi, ale mam wrażenie, że w Twoim przypadku to raczej w grę wchodzi art.91 w/w ustawy rozdział 5 (Integracja cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczpospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą).

Tak czy inaczej należy zgłosić się do OPS do pracownika socjalnego, który to ustali na podstawie wywiadu.
Najlepiej opisz sytuację na piśmie składając w/w wniosek - to pozwoli pracownikowi
socjalnemu szybciej wyciągnąć wnioski i podjąć właściwe działania
Dzidka
dzibar
Specjalista
Posty: 22127
Od: 06 sie 2006, 18:41
Gliwice, Polska

Napisano: 23 wrz 2017, 18:15

Dziękuję uprzejmie za odpowiedz.
Przekażę jej ta informację.

Niestety, nie wchodzi w grę (z tego co wiem) art.91 w/w ustawy rozdział 5 (Integracja cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczpospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą).
Juz pisała do tych organizacji i otrzymywała odpowiedzi o takiej treści:
Szanowna Pani,
Dział instytucji którą reprezentuję, zajmuje się wsparciem cudzoziemców ze statusem uchodźcy lub ochroną uzupełniającą.
Nie obejmujemy pomocą ani wsparciem obywateli Polski lub mających za małżonka obywatela polskiego.


Do OPS zgłaszała się, ale powiedziano, ze skoro ma gdzie mieszkać, to nie jest osobą bezdomną, poza tym, niema zameldowania, wiec w zadnym urzędzie pracy nie może szukać pracy. Nie płaci składek ZUS, nie bardzo się orientuje w Polskim ustawodawstwie (jak również i ja), nie zna swoich praw obywatelskich.
Chciała uzyskać informacje odnośnie przyznania lokalu socjalnego z zasobu m.st. Warszawy, to powiedziano jej, ze musi być zameldowana albo osobą bezdomną. Nawet jak ten wniosek złoży, to będzie odrzucony, bo dochody brutto z okresu ostatnich 6 miesięcy należy dostarczyć w formie odrębnego zaświadczenia poświadczonego przez zakład pracy, Urząd Pracy, ZUS, Ośrodek Pomocy Społecznej dla Dzielnicy i załączyć do wniosku, a ona takiego dokumentu nie może złożyć, bo brak meldunku.
Ja tak, na swój chłopski rozum, myślę, ze to jest kolo blednę.
walentyna
Praktykant
Posty: 9
Od: 22 wrz 2017, 20:14

Napisano: 24 wrz 2017, 10:13

Należy więc z tym pismem zwrócić się do pomocy społecznej (pracownika socjalnego) z wnioskiem o zabezpieczenie podstawowych potrzeb tj. mieszkania i jedzenia.
Wg obowiązującego prawa (obecnie) w Polsce nie jest potrzebne stale, ani czasowe miejsce zamieszkania, a na podstawie wywiadu środowiskowego pracownik socjalny ustali faktyczną dysfunkcję, rodzaj pomocy i wskaże ( przynajmniej tak wynika z ustawy o pomocy społecznej) czyli poinformuje na podstawie decyzji administracyjnej o rodzaju przyznanej pomocy.
Na pierwszym wywiadzie środowiskowym pracownik socjalny powinien otrzymać informację o osobach zobowiązanych do alimentacji tj. męża, rodziców (wstępnych, zstępnych ).
Wg obecnej polityki spolecznej jest promowaty program mieszkanie + więc należy zglosić w odpowiednim miejscu wniosek o mieszkanie i przedłożyć wniosem o przeprowadzenie wywiadu w ops, a jeśli chodzi o dokumenty to jako obywatelka Polski także zaświadczenie z Urzędu Miasta Warszawa ( staranie o zmianę dowodu osobistego w związku ze zmianą sytuacji( brak stałego i czasowego miejsca zamieszkania).
Jeszcze raz podkreślam, że wg obecnego prawo w Polsce takie dowody są obecnie wydawane!
Dzidka
dzibar
Specjalista
Posty: 22127
Od: 06 sie 2006, 18:41
Gliwice, Polska

Napisano: 24 wrz 2017, 10:29

I jeszcze jedno; jeżeli płaciła podatek to już jest punkt zaczepienia, a zmiana sytuacji podstawą do wniosku o przeprowadzenie wywiadu i wydanie decyzji ).
W najgorszym wypadku proszę opisać sytuację i wysłać do rządu RP - w końcu kolejne rządy są odpowiedzialne za matactwo i zaniechania w zabezpieczeniu podstawowych potrzeb Polaków i nierzetelność podleglych urzędników
Dzidka
dzibar
Specjalista
Posty: 22127
Od: 06 sie 2006, 18:41
Gliwice, Polska

Napisano: 24 wrz 2017, 10:38

Jeżeli pracownik socjalny nie zechce przyjąć wniosku - to proszę wyslać pocztą prośbę o pomoc ( za potwierdzeniem zwrotnym - wówczas w trybie KPA (administracyjnym) musi być w ciągu miesiąca wydana decyzja, a to jest podstawa do dalszego dzialania)
Niestety na ignorancję i brak dobrej woli nie ma innej rady jak tylko konsekwencja i cierpliwośc, a gwarantuję, że to skuteczna metoda bo prawda zawsze zwycięża. Powodzenia
Dzidka
dzibar
Specjalista
Posty: 22127
Od: 06 sie 2006, 18:41
Gliwice, Polska

Napisano: 24 wrz 2017, 20:26

Naprawdę serdecznie dziękuję w imieniu koleżanki Panu za pomoc i wiedzę. Pozdrawiam, Walentyna
walentyna
Praktykant
Posty: 9
Od: 22 wrz 2017, 20:14

Napisano: 27 wrz 2017, 20:41

A czy koleżanka nie może wrócić do kraju z którego przyjechała?
joasia260
Praktykant
Posty: 3
Od: 27 wrz 2017, 20:34

Napisano: 28 wrz 2017, 18:59

joasia260 pisze:A czy koleżanka nie może wrócić do kraju z którego przyjechała?

Oczywiście że może, ale, jak kto, jak obywatelka Polski?
walentyna
Praktykant
Posty: 9
Od: 22 wrz 2017, 20:14

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]