Urlopowanie dziecka w domu rodzica

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: naitsyrk85

Napisano: 12 lip 2017, 11:44

Podopieczna zwróciła się do OPS z wnioskiem o pomoc finansową w związku z urlopowaniem dzieci u siebie, które na co dzień przebywają w Domu Dziecka. Moje pytanie brzmi, czy w takim przypadku my jako OPS uwzględniamy w składzie rodziny dzieci?? Czy nie jest tak, że mimo wszystko pieczę zastępczą sprawuje Dom Dziecka, a rodzic który zobowiązuje się wziąc dzieci na czas wakacji do siebie do domu własnym staraniem zaspokaja ich potrzeby??
Marzeneria
Praktykant
Posty: 27
Od: 28 wrz 2016, 7:53


Napisano: 14 lip 2017, 11:04

U nas rodzice też występują do MOPS-u o zapomogę na czas urlopowania dzieci na wakacje i z tego co wiem to dostają
kika65
Praktykant
Posty: 1
Od: 14 lip 2017, 10:24

Napisano: 21 wrz 2017, 12:53

z mojej praktyki wynika że rodzic może wnioskować na czas urlopowania dziecka do domu o jakieś "zasiłki" ale temat jest śliski - jeśli może być dziecko 2 miesiące w domu to czemu sąd nie wróci dziecka do domu z PLACÓWKI OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZEJ ( nie Dom Dziecka - chyba że o jest nazwa własna) . może by "ktoś" wystąpił o uregulowanie kontaktów rodziców z dzieckiem do sądu. ewentualnie do sądu o zbadanie zasadności pobytu dziecka w pieczy
inspektorw
Praktykant
Posty: 26
Od: 22 sie 2017, 9:01

Napisano: 08 paź 2017, 21:27

witam. Owe urlopowanie to nie jest zwolnienie dziecka z placówki na jakis czas. Owe urlopowanie do domu, to forma kontaktów dziecka z rodzina
Kodeks rodzinny / kontakty z dzieckiem art 113 :§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Atrybuty władzy rodzicielskiej w postaci pieczy bieżącej i wychowania ciągle pozostają w gestii placówki.

W tej sytuacji nie widzę różnicy czy kontakty realizuje rodzic, dziadek , ciocia czy starsza siostra i zasiłku z tego tytułu nie przyznałbym.
Rodzic , dziadek, ciocia.... wynika z kodeksu rodzinnego:
Kodeks rodzinny/kontakty z dzieckiem /:
Art. 1136. Przepisy niniejszego oddziału stosuje się odpowiednio do kontaktów rodzeństwa, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.
marioxq
Praktykant
Posty: 1
Od: 08 paź 2017, 21:18


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]