czy przeliczamy?

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 17 maja 2017, 9:53

czy powinniśmy przeliczać dochody w sytuacji kiedy ktoś ma ciągłość zatrudnienia ale w każdym miesiącu ma inne dochody (czasem praca w nadgodzinach). Osoba była na granicy kryterium i zgłosiła nam teraz te zmiany wysokości poborów. Wstępnie przeliczyłam i okazało się że w styczniu i marcu byłoby przekroczenie kryterium. czy w tej sytuacji na pewno powinniśmy przeliczać dochody i czy przysługuje jej świadczenie za w/w miesiące?
tili
Praktykant
Posty: 17
Od: 17 maja 2017, 9:44


Napisano: 19 maja 2017, 14:47

My nie przeliczamy. Stosujemy te same zasady, co przy świadczeniach rodzinnych czy wychowawczych - tylko zmiana pracodawcy albo nowa umowa. Wiem, że w pomocy społecznej powinniśmy brać dochody z ostatniego miesiąca, ale czy z każdego ostatniego czy jednak z sierpnia, gdy o to stypendium się we wrześniu ubiegamy. W ustawie jest "miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne" - czyli jakby tylko w momencie składania wniosku, a nie np. "uprawniająca do otrzymywania stypendium", czyli comiesięczne przeliczanie kwot pensji, zasiłków, prac dorywczych - przecież tego już później nie weryfikujemy. Czy przeliczamy zasiłek rodzinny w październiku, jak zaczynają się dojazdy? Większość raczej nie, a sytuacja analogiczna.
Przez to, że stypendia są tak rozwlekłe i tak naprawdę wypłacamy je w dwóch transzach, to bardziej przypomina weryfikację świadczenia rodzinnego niż celówki. Jeszcze do tego mój prawnik mówi, że w stypendiach wszystko prawie da się obronić, bo zapisy w ustawie są takie niejasne.
Chociaż coraz częściej chciałabym pobawić się w comiesięczną przeliczankę, bo klienci kombinują jak mogą.
m_alaczek
Praktykant
Posty: 42
Od: 07 lis 2016, 11:54

Napisano: 19 maja 2017, 14:57

Poza tym GOŚĆ w poprzednim poście słusznie opisał ten sam temat, tylko nie zauważyłam, że tematy postu się zdublowały. Otóż: "dochód liczysz zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. Pod uwagę masz brać dochody poprzedzające złożenie wniosku. Czyli ktoś składa wniosek we wrześniu to bierzesz dochody z sierpnia."
m_alaczek
Praktykant
Posty: 42
Od: 07 lis 2016, 11:54

Napisano: 22 maja 2017, 14:48

Dziękuję :)
tili
Praktykant
Posty: 17
Od: 17 maja 2017, 9:44


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]