jak to będzie z dzieckiem z poprzedniego zwiazku

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]

Moderator: ewalu

Napisano: 10 cze 2016, 12:06

pan jest w związku małżeńskim i składa bez dochodu na to dziecko wspólne, z poprzedniego związku ma córkę, która jest u niego zameldowana i z nim mieszka (wywiad to potwierdził)tylko że w wyroku jest zapisane każdorazowe miejsce zamieszkania matki i mam wątpliwości czy może być ta córka w składzie rodziny ???
kasia7


Napisano: 10 cze 2016, 12:40

plisss...niech ktoś się wypowie
kasia7

Napisano: 10 cze 2016, 13:12

pomóżcie bo nie wiem co robić, kierowniczka każe przyznać...
kasia7

Napisano: 10 cze 2016, 13:21

Ja miałam na szkoleniu z Marurkiewiczem że wiążący jest wyrok sądu i nie możemy przyznać ojcu bo w wyroku jest matka. niech ojciec idzie do sądu aby dziecko było zapisane przy nim
zuzka

Napisano: 10 cze 2016, 13:23

tez tak mysle//

teoretycznie moze byc na wakacjach ;p
1986

Napisano: 10 cze 2016, 13:24

też mi się tak wydaje ale kierowniczka dlatego wzięła wywiad
kasia7

Napisano: 10 cze 2016, 15:03

Ale wywiad u ojca nic nie da wiążący jest prawomocny wyrok sądu, ojciec musi iść do sądu aby mieć świadczenie a wywiad co najwyżej u matki jak by chciała 500+ aby udowodnić że dziecko u niej nie mieszka i nie łoży na jego utrzymanie co jest podstawą do otrzymania 500+
zuzka

Napisano: 10 cze 2016, 16:27

My na szkoleniu omawialiśmy podobny przypadek, szkolenie z Panem Dąbrowskim.
Taka sama sytuacja, Pan dwoje dzieci mieszkają z nim, matka je porzuciła, mimo, że ma wyrok na którym to ona jest wskazana.
Ustalone było, że Pan jak najbardziej może złożyć wniosek i dostać świadczenie i nie będzie problemu, dopóki matka dzieci nie złoży wniosku na te dzieci.
Wiadomo, że najlepiej, żeby poszedł do sądu i uregulował swoją sytuację, jednak skoro dzieci faktycznie z nim zamieszkują, on jest ich ojcem, to może pobierać na nie świadczenie.
Zyta87
Stażysta
Posty: 153
Od: 14 kwie 2016, 8:50

Napisano: 13 cze 2016, 11:05

w CBB nie figuruje ta córka, więc chyba matka nie złożyła na nią wniosku...
kasia7

Napisano: 13 cze 2016, 11:22

Takie problemy niestety będą występować.
Intuicyjnie przyznałbym, kierując się art. 22
Art. 22. W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia wychowawczego, świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Tu ustawa wprost wskazuje, że decydujące znaczenie ma stan faktyczny. Co więcej, wątpliwości co do stanu faktycznego ma rozwiać wywiad środowiskowy.
W przypadku gdy po złożeniu wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego przez rodzica, opiekuna prawnego dziecka lub opiekuna faktycznego dziecka drugi rodzic, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w związku z opieką nad tym samym dzieckiem, organ właściwy ustala kto sprawuje opiekę i w tym celu może zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w celu ustalenia osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem.

Znów decydujące znaczenie ma fakt sprawowania opieki, a ten w opisywanej sprawie jest jasny.
Wątpliwości może budzić wyłącznie definicja rodziny i sformułowanie: "oraz zamieszkujące wspólnie z tymi osobami, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia".
Miejsce zamieszkania dziecka zostało określone przez sąd w sposób odmienny od stanu faktycznego.
Jeśli zatem ktoś nie ma odwagi przyznać, to należałoby na tej podstawie odmówić, sugerując jednocześnie skorzystanie z drogi odwoławczej.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 2857
Od: 19 lut 2014, 10:39
z OPS

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]