Umowa zlecenie w roku bazowym bez przerwy

Strona 2 z 3    [ Posty: 29 ]

Moderator: ewalu

Napisano: 16 mar 2017, 16:17

mika31 pisze:nie ma czegoś takiego jak ciągłośc w przypadku umów zlecenie. Ciągłość wystepuje tylko w przypadku umów o pracę.
A jeżeli nie ma ciągłości w umowach zlecenie nie ma tez drugiego miesiąca (no chyba że jest to umowa zlecenie na 3 miesiące). A skoro nie ma drugiego miesiąca to nie ma tez jak zrobić z tego uzysku.

mika31 wiem że zdania są tu różne, ale ja tak nie uważam. Dla mnie to jest ciągłość i dla mojego DOPS-u też. Po za tym nie znalazłam zapisu dotyczącego umów zleceń w naszej ustawie czy rozporządzeniu oprócz tej definicji zatrudnienia. Opieram się na tym i traktuję to jako zatrudnienie. Wydaje mi się, że jest to sprawiedliwe w stosunku do innych, po za tym nie mam artykułu który mówił by o waszej zasadzie.
oko12
Awatar użytkownika
Referent
Od: 13 paź 2016, 14:59

Napisano: 16 mar 2017, 16:28

oko12 pisze:
mika31 pisze:nie ma czegoś takiego jak ciągłośc w przypadku umów zlecenie. Ciągłość wystepuje tylko w przypadku umów o pracę.
A jeżeli nie ma ciągłości w umowach zlecenie nie ma tez drugiego miesiąca (no chyba że jest to umowa zlecenie na 3 miesiące). A skoro nie ma drugiego miesiąca to nie ma tez jak zrobić z tego uzysku.

mika31 wiem że zdania są tu różne, ale ja tak nie uważam. Dla mnie to jest ciągłość i dla mojego DOPS-u też. Po za tym nie znalazłam zapisu dotyczącego umów zleceń w naszej ustawie czy rozporządzeniu oprócz tej definicji zatrudnienia. Opieram się na tym i traktuję to jako zatrudnienie. Wydaje mi się, że jest to sprawiedliwe w stosunku do innych, po za tym nie mam artykułu który mówił by o waszej zasadzie.

Umowa zlecenia – umowa cywilnoprawna, uregulowana art. 734-751 Kodeksu cywilnego. Do umowy zlecenia nie znajdują zastosowania przepisy Kodeksu pracy ze względu na brak nawiązania stosunku pracy. Przedmiotem umowy zlecenia jest wykonanie określonej w umowie czynności prawnej.
Definicja umowy zlecenie mówi sama za siebie.
nowicjuszka
Awatar użytkownika
Stażysta
Od: 14 cze 2016, 13:29

Napisano: 16 mar 2017, 16:45

nowicjuszka pisze:
Świeżynka pisze:Witam, czy jeśli mężczyzna pracował od lipca 2014r. u tego samego pracodawcy na podstawie umowy zlecenie ( co miesiąc nowa) to czy liczę jako ciągłość czy robię uzysk i utratę?
Wczoraj byłam na szkoleniu i powiedziano, że w tym przypadku jest uzysk i utrata i tak cały czas.; /
Dodam, że do dnia dzisiejszego cały czas tak pracuje.

Może na tym samym szkoleniu byłam wczoraj :) Jeśli masz w posiadaniu umowy zlecenie to nie traktujesz tego jak ciągłość, jeśli nie masz umów to traktujesz. Tak wczoraj mówił szkolący.

Pewnie tak jak wy byłam na tym samym szkoleniu. Ja również utracam poszczególne umowy i biorę uzysk z kolejnych, dokładnie tak jak piszesz. Okazuje się że Empatia nie zawsze pokazuje stan rzeczywisty, czasami z systemu jest ciągłość, a w rzeczywistości ktoś ma np cztery umowy zlecenie w trakcie. Nie podoba mi się ten sposób obliczania uzysku, nie jest sprawiedliwy, a dodatkowo dla nas bardzo pracochłonny :(
amm
Stażysta
Od: 13 mar 2017, 20:26

Napisano: 17 mar 2017, 9:44

Umowa zlecenia – umowa cywilnoprawna, uregulowana art. 734-751 Kodeksu cywilnego. Do umowy zlecenia nie znajdują zastosowania przepisy Kodeksu pracy ze względu na brak nawiązania stosunku pracy. Przedmiotem umowy zlecenia jest wykonanie określonej w umowie czynności prawnej.
Definicja umowy zlecenie mówi sama za siebie.[/quote]

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną w Kodeksie Cywilnym (art. 734 - 751 KC). Z uwagi na fakt, że do tej umowy nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy osobie wykonującej zlecenie przysługują tylko takie prawa jakie bezpośrednio wynikają z treści umowy.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli z treści umowy zlecenia wynika konieczność wykonywania pracy w warunkach podporządkowania, osobiście oraz odpłatnie, w określonym miejscu i czasie, to umowa ta jest w rzeczywistości umową o pracę.
Należy jednak pamiętać, że określenie w umowie warunku podporządkowania się, wykonania zlecenia osobiście, odpłatnie, a także w określonym miejscu i czasie, sprawia, że umowa zlecenia jest faktycznie umową o pracę.
oko12
Awatar użytkownika
Referent
Od: 13 paź 2016, 14:59

Napisano: 17 mar 2017, 9:54

która wygasa z dniem jej zakończenia i następnie podpisywana jest nowa.
Jeszce bardziej widoczne jest to na przykładzie umowy o dzieło, gdzie strony umawiają się na wykonanie konkretnego zadania. Umowa wygasa/kończy się po wykonaniu go. Każda kolejna umowa jest nowym źródłem dochodu.

Nie zmienia to jednak faktu, że część orzecznictwa jest za tym by te umowy liczyć jako całość. Na marginesie dodam, że część orzecznictwa jest również za tym by aneksy do umów zmniejszające wynagrodzenie liczyć jako utratę (te zwiększające jednak nigdy nie są uzyskiem) :lol:
Assidue addiscens ad senium venio- Nieprzerwanie ucząc się, dochodzę ku starości
Dixisse me aliquando placuit, tacuisse numquam - Bywało niekiedy, że żałowałem tego, co powiedziałem, nigdy jednak tego, że milczałem
Soar
Awatar użytkownika
Administrator
Od: 07 maja 2014, 7:21

Napisano: 17 mar 2017, 10:44

amm pisze:
nowicjuszka pisze:
Świeżynka pisze:Witam, czy jeśli mężczyzna pracował od lipca 2014r. u tego samego pracodawcy na podstawie umowy zlecenie ( co miesiąc nowa) to czy liczę jako ciągłość czy robię uzysk i utratę?
Wczoraj byłam na szkoleniu i powiedziano, że w tym przypadku jest uzysk i utrata i tak cały czas.; /
Dodam, że do dnia dzisiejszego cały czas tak pracuje.

Może na tym samym szkoleniu byłam wczoraj :) Jeśli masz w posiadaniu umowy zlecenie to nie traktujesz tego jak ciągłość, jeśli nie masz umów to traktujesz. Tak wczoraj mówił szkolący.

Pewnie tak jak wy byłam na tym samym szkoleniu. Ja również utracam poszczególne umowy i biorę uzysk z kolejnych, dokładnie tak jak piszesz. Okazuje się że Empatia nie zawsze pokazuje stan rzeczywisty, czasami z systemu jest ciągłość, a w rzeczywistości ktoś ma np cztery umowy zlecenie w trakcie. Nie podoba mi się ten sposób obliczania uzysku, nie jest sprawiedliwy, a dodatkowo dla nas bardzo pracochłonny :(

Jeśli warmińsko-mazurskie to pewnie na tym samym. ;)
Także powinnam zmienić tą decyzję? Bo gdybym nie policzyła tych umów jako ciągłość to rodzina spełnia kryterium dochodowe na pierwsze dziecko....
Świeżynka
Stażysta
Od: 03 sie 2016, 10:32

Napisano: 17 mar 2017, 12:26

Jeśli chodzi o empatie to bez znaczenia czy jest ciągłość czy nie może nie być ciągłości np.
umowy zawierane np. co 2 tydzień wiadomo ze zleceniodawca nie będzie co chwile wygłaszać i zgłaszać (bo fizycznie składkę odprowadza raz za cały miesiąc)

Zlecenie owszem możne być zawarte nie zgodnie z prawem a to miejsce powinna być umowa o prace ale nie nam podważać formę zatrudniania.

Brakuje porostu sprecyzowania co w przypadku jeśli zlecenia występują jedno po drugim, ale co to da jak wtedy wystarczy ze ktoś zacznie zawierać zlecenia z 1 dniowa przerwa....

no i w końcu sa zleceniobiorcy osiągający bardzo wysokie dochody ale posiadający kilku zleceniodawców
Pat
Praktykant
Od: 11 mar 2017, 22:07

Napisano: 17 mar 2017, 12:39

to jeszcze zapytam ja czy ktokolwiek traktuje zlecenia bez ciągłości jako ciągłość?

bo widzę na zlecenia zawierane bez przerwy zdania są podzielne

Przykład:
zlecenie w każdym miesiącu ale na okres 2 tygodni
czyli od 14.01-28.01 koleje od 14.04 do 28.08 i tak dalej .....
Pat
Praktykant

Napisano: 20 mar 2017, 9:37

podaje wyrok NSA z 23.06.2016 r.
I OSK 2446/14 i I OSK 2447/14
w sprawie umów zawieranych na 1 miesiąc
może się komuś przyda
pawel.w
Praktykant
Od: 20 mar 2017, 9:22

Napisano: 20 mar 2017, 10:53

"Tak więc dochód uzyskany w jednym miesiącu w ogóle nie wpłynie na prawo do świadczeń rodzinnych, natomiast uzyskany na okres dłuższy, będzie miał wpływ na to prawo tylko przez okres jego otrzymywania."

to umowy zawierane jedna po drugiej traktować należny jako "uzyskane w okresie dłuższym" czy jako "uzyskane w jednym miesiącu" ;-)

i co z umowami z przerwami ale dające dochód w każdymi miesiącu (umowy weekendowe, czy jakieś cykliczne koncerty"
Pat
Praktykant

PoprzedniaNastępna

Strona 2 z 3    [ Posty: 29 ]

NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]