ważne orzeczenie

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 12 sty 2017, 9:59

Pomóżcie mi proszę odpisać klientowi, który złożył wniosek na dofinansowanie aparatu słuchowego, dołączając zamiast orzeczenia zaświadczenie z ZUS-u o niezdolności do pracy. Ze szkoleń pamiętam, ze nie możemy tego typu zaświadczeń uznać. Z ZUS-u nie dostanie wypisu, ponieważ grupę ma przyznaną wyrokiem sądu (który gdzieś się zapodział). Facet zarzuca, że czepiamy się, bo JEST NAPISANE (!!!), że niezdolny i koniec. Dodam tylko, że to ten typ, któremu muszę odpisać z mocnymi argumentami, bo nie wiem, gdzie poleci z pismem od nas. :oops:
PCPR1


Napisano: 12 sty 2017, 10:25

ze strony Pełnomocnika Rządu

"4. Czy wyrok sądu o przyznaniu renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, niezdolności do samodzielnej egzystencji, całkowitej niezdolności do pracy lub częściowej niezdolności do pracy, jest podstawą do traktowania osoby jako niepełnospranej?

Wyrok sądu oraz decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznaniu renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, niezdolności do samodzielnej egzystencji, całkowitej niezdolności do pracy lub częściowej niezdolności do pracy, jest podstawą do traktowania osoby jako osoby niepełnosprawnej.

Przemawia za tym brzmienie art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92), na podstawie którego za osoby niepełnosprawne uznaje się osoby, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów.

Prawomocny wyrok sądowy zmieniający decyzję ZUS i przyznający prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, niezdolności do samodzielnej egzystencji, całkowitej niezdolności do pracy lub częściowej niezdolności do pracy ma powagę rzeczy osądzonej (art. 366 Kodeks postępowania cywilnego) i daje podstawę do traktowania osoby jako osoby niepełnosprawnej, ponieważ zgodnie z art. 365 K.p.c. orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz organy państwowe i organy administracji publicznej."

http://www.niepelnosprawni.gov.pl/p,103 ... sprawnosci
Tomasz1981
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 947
Od: 30 paź 2015, 14:05

Napisano: 12 sty 2017, 11:38

To, że wyrok sądu pozwala nam traktować osobę jako niepełnosprawną to wiem, tylko nasz wnioskodawca nie ma tego wyroku (nie wie, gdzie ma). Przedstawił tylko Zaświadczenie z ZUS-u, a tego chyba nie możemy traktować jako orzeczenie (przynajmniej tak pamiętam ze szkoleń, że mimo zawartej treści w takim zaświadczeniu, to nie możemy traktować tego jako dokument "pt. Orzeczenie". I teraz ja muszę mu napisać, że musi zdobyć ten wyrok sądu.
PCPR1

Napisano: 12 sty 2017, 11:52

a to już nie Twój problem, że go nie ma, ma Ci przedstawić wyrok sądu oraz decyzję ZUS
Tomasz1981
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 947
Od: 30 paź 2015, 14:05

Napisano: 12 sty 2017, 14:18

Dzięki za pomoc.
PCPR1


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]