Przekroczony dochód na kontynuację nauki

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 01 gru 2016, 22:47

Witam.Chcialabym aby państwo mi doradzili co mam zrobić w tej sytuacja a mianowicie, od 2 lat wychowuję siostrę i jestem prawnym opiekunem jak i rodziną zastępczą. W momencie przyjęcie opieki nad siostra została mi wstrzymana wpłata na kontynuację nauki ponieważ przekroczył nam dochód o 23 zl. Gdzie nasz dochód wynosił renta rodzinna 840 zł + 490 zł kontynuację nauki + 660 zł ka siostrę. Panie z PCPRu stwierdziły że nam dochód przekroczył niestety i pytanie moje czy jest sens walczyć z urzędem o Pieniążki. Wiem że minęło już sporo czasu i noe wiem czy da sie jeszcze coś zrobić.
Ewelina hot


Napisano: 02 gru 2016, 10:37

A na jakich zasadach opuściłaś pieczę zastępczą? bo jeśli ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, czyli po 2012 r., to tam dochodu nie bierze się pod uwagę. Ale domniemam, że przed 2012 r. czyli na ustawie o pomocy społecznej, tam brany jest dochód, ale jest też art. 240, który mówi:
240 ust. 3 Osoby, którym na podstawie dotychczasowych przepisów odmówiono prawa do pomocy na kontynuowanie nauki z powodu nieprzebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo niespełnienia kryterium dochodowego, nabywają prawo do tej pomocy, jeżeli spełniają warunki określone w niniejszej ustawie.
reza

Napisano: 02 gru 2016, 12:53

Złóż wniosek i jak ci odmówią to odwołaj się do SKO. Nawet jak jesteś wychowanką mow, czy sow, czyli z ustawy o pomocy społecznej to też ci się należy, po pierwsze to dochód nie może przekroczyć 200% kryterium tj 2 056 zł, a po drugie do dochodu nie liczy się pomoc ani z rodziny zastępczej ani z kontynuacji. Jak jesteś wychowanką z pieczy (rodzina zastępcza, dom dziecka)usamodzielnioną przed 2012 r. to dotyczą cię przepisy z pomocy społecznej opisane powyżej, a w ostateczności zawsze jest art. o którym pisze reza. Bo dla tych później usamodzielnionych nie ma ograniczeń finansowych.

Wstecz niestety nie da się powalczyć bo jeśli dostałaś decyzję odmowną (w co wątpię) to masz tylko 14 dni na odwołanie. Jeśli tego nie zrobiłaś to musztarda po obiedzie. Jeśli była to ustna odmowa to nie masz dowodu, że tak było.

WAŻNE - wszelkie wnioski musicie składać oficjalnie w sekretariacie na piśmie, bo tylko wtedy musicie dostać odpowiedź pisemną z uzasadnieniem.

Walcz o swoje prawa. Wystarczy przecież poszukać sobie w Internecie ustawy na podstawie której przyznają ci pomoc i poczytać.
iwa27
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 221
Od: 10 wrz 2014, 13:21

Napisano: 02 gru 2016, 14:42

A w ogóle czy kwota 660 zł może być wliczana jako dochód?
Nie mam pewności ale to chyba wpada w pakiet tych dochodów, które nie są brane pod uwagę w świetle ustawy o pomocy społecznej... Pewności nie mam ;)

Tak czy siak warto byłoby to pocisnąć do SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze)

Ale... czy teraz ma to sens?
Zgodnie z art. 145 ust. 9 ustawy o pieczy zastępczej świadczenie jest przyznawane tylko od miesiąca złożenia wniosku.

Oznacza to, że możesz walczyć o tą kase od stanu bieżącego i na przyszłość, a jeśli świadczenie zostało ci odebrane wstecz to tych zaległych pieniędzy już nie odzyskasz nawet przez SKO.
Gość

Napisano: 02 gru 2016, 15:36

iwa27: "po pierwsze to dochód nie może przekroczyć 200% kryterium tj 2 056 zł", w jaki sposób wyliczyłaś tę kwotę?! :roll:
jestem-tu-nowy

Napisano: 02 gru 2016, 16:33

jestem-tu-nowy pisze:iwa27: "po pierwsze to dochód nie może przekroczyć 200% kryterium tj 2 056 zł", w jaki sposób wyliczyłaś tę kwotę?! :roll:

jeśli mamy zasady sprzed 2012 r to stare kryteria więc 477/351 co daje 200% 954/702.
Ale jeśli opuściłaś MOW itp ośrodki po 2012 r to faktycznie mogli odmówić pomocy, bo tutaj obowiązuje kryterium dochodowe
reza

Napisano: 02 gru 2016, 18:16

Panie urzędniczki w PCPrze wyliczyły mi że łączny dchod z siostrą czyli 660 zł + 490 zł kontynuację nauki + 814 zł renta no i a przekroczył mi o 23 zł z groszami nie pamiętam dokładnie bo sporo minęło ale mimo wszystko wiem że za późno się zorientowałam.
Gość

Napisano: 05 gru 2016, 18:03

Jestem tu nowy oraz reza - Było tu już o tym pisane i nie chce mi się teraz szukać. Wszystkich dotyczy waloryzacja kryterium (opinia ministerstwa) czyli liczyłam - jest ich dwie to 514 zł x 2 = 1 028 zł x 200% = 2 056 zł

Dziewczyno, czyli gościu który pytasz. Pisałam ci przecież złóż nowy wniosek - pisemnie i w sekretariacie. Jak ci daję decyzję odmowną (a muszą ja wydać do miesiąca od złożenia wniosku) to się odwołaj do SKO
iwa27
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 221
Od: 10 wrz 2014, 13:21

Napisano: 06 gru 2016, 8:44

iwa27 na pewno można to mnożyć w sposób, jaki prezentujesz? Mi się wydaje, że dochód wylicza się przez sumę dochodów wszystkich osób w rodzinie, dzieląc przez liczbę tych osób. Uzyskana kwota nie może być wyższa od 200% kryterium, czyli 1024,00 zł... Nie wiem dlaczego tę kwotę mnożysz jeszcze razy dwa...
jestem-tu-nowy

Napisano: 06 gru 2016, 8:45

1028,00 zł*, mój błąd ;)
jestem-tu-nowy

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]