zasiłek 2005 POMOCY!!!

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 30 lis 2012, 13:33

Pan pobrał nielegalnie zasiłek pielegnacyjny w okresie 2005-2010 w dwoch gminach naraz... czy mam prawo zadac zwrotu skoro mineły 3 lata od wydania decyzji?
~ana


Napisano: 01 gru 2012, 19:22

JAK 3 LATA MINĘŁY. oSTANI WYPŁACONY W 2012?
~Wredna

Napisano: 01 gru 2012, 19:25

Świadczenia z pomocy społecznej przedawniają się na zasadach ogólnych – po 10 latach od ich uzyskania. Wyjątkiem są świadczenia o charakterze okresowym, bo te przedawniają się po 3 latach od ich otrzymania. Oznacza to, że wystawiając tytuł wykonawczy, nie powinniśmy obejmować okresów, które zakończyły się przed trzema laty. Świadczenie okresowe za konkretny miesiąc przedawnia się 3 lata później niż zostało wypłacone (art. 104 ust. 1 – zasady ogólne).

Bieg przedawnienia zostaje przerwany przez każdą czynność wierzyciela, która zmierza do odzyskania wierzytelności. Przedawnienia przerywa więc pismo skierowane do dłużnika z żądaniem zwrotu należności, rozłożenie dłużnikowi długu na raty, częściowa spłata należności przez dłużnika.

Należności wymienione w art. 104 ust. 1 u.p.s. przedawniają się z upływem 3 lat, licząc od dnia, w którym decyzja ustalająca te należności stała się wykonalna (bądź strona nie wniosła odwołania bądź zostało one oddalone a decyzja utrzymana w mocy). Nie można więc zwlekać z wysłaniem tytułu wykonawczego, czyli tej decyzji, ponad 3 lata.

Przedawnienie długu przerywa skierowanie tytułu wykonawczego do urzędu skarbowego z wnioskiem o podjęcie egzekucji administracyjnej. Po każdej skutecznej przerwie przedawnienie biegnie od początku. Tak więc dla urzędu skarbowego termin przedawnienia biegnie od momentu złożenia tytułu wykonawczego i Państwo nie musicie się obawiać, że upłynie termin uprawniający do egzekucji. Teraz każda czynność urzędu skarbowego w stosunku do dłużnika będzie ponownie przerywać przedawnienie.
~Wredna

Napisano: 08 cze 2015, 12:03

w 2010 był wydany tytuł wykonawczy teraz OPS na zwrot zasiłku celowego zwrotnego; komornik skarbowy umorzył postępowanie; teraz ustnie pracownik socjalny , na prośbę księgowości, dopytuje o zwrot tego świadczenia - czy słusznie? wydaje mi się, że świadczenie i roszczenie zwrotu się przedawniły po tych 5 latach milczenia
Alicja 2

Napisano: 08 cze 2015, 12:04

w 2010 był wydany tytuł wykonawczy na zwrot zasiłku celowego zwrotnego; komornik skarbowy umorzył postępowanie; teraz ustnie pracownik socjalny , na prośbę księgowości, dopytuje o zwrot tego świadczenia - czy słusznie? wydaje mi się, że świadczenie i roszczenie zwrotu się przedawniły po tych 5 latach milczenia
Alicja 2

Napisano: 10 cze 2015, 13:59

Wypowiedzcie się proszę ....................
Alicja 2


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]