świadczenie pielęgnacyjne a renta rodzinna dla dzieci

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 10 cze 2014, 9:15

Proszę o poradę dot. świadczenia pielęgnacyjnego
Pani X (39 lat) uprawniona jest do świadczenia pielęgnacyjnego nad osobą niepełnosprawną (swoim bratem) art. 17 ustawy o świadcz. rodzinnych i otrzymuje to świadczenie od listopada 2013 r.
W maju 2014 r. umiera mąż tej Pani. Wspólnie wychowywali dwoje niepełnoletnich dzieci (14 lat i 15 lat). Dzieci od maja 2014r. otrzymają z ZUS rentę rodzinną po śmierci ojca. Z racji tego, że dzieci są niepełnoletnie, reprezentuje je matka. Rentę rodzinną fizycznie odbierać będzie matka, ale uprawnionymi będą dzieci.
Czy Pani X zachowuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ?, bowiem art. 17 ust.5 stanowi:
„5. Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:
1) Osoba sprawująca opiekę:
a) ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej...., ”
rolex


Napisano: 10 cze 2014, 9:22

a) ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej...., ”
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa
Julian Tuwim
mała mii
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1424
Od: 08 maja 2014, 9:26
lubelskie

Napisano: 10 cze 2014, 9:24

jesli nie było zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego swiadczenia, tylko jest to renta rodzionna po zmarłym to swiadczenie sie należy
olekW.

Napisano: 11 cze 2014, 11:38

Czyli, w tym przypadku jeżeli dzieci otrzymają rentę. To Pani swoje świadczenie pielęgnacyjne zachowuje?
rolex

Napisano: 11 cze 2014, 14:52

Weź zaświadzcenie z zusu lub krusu , ze osoba nie jest uprawniona do swojego świadczenia emertalno-rentowego tylko pobiera rentę rodzinną po męzu i przyznaj ŚP
Gość

Napisano: 12 cze 2014, 7:57

część renty po mężu może być przyznana jej i część dla dzieci . Pewnie ZuS zaświadczenie i najlepiej, będzie wiedzieć.
marta6


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]