Nienależnie pobrane świadczenie rodzicielskie a zmiana miejs

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 19 kwie 2017, 9:08

Witam. Osoba pobierała w naszej gminie przez pół roku świadczenie rodzicielskie. Zmieniła miejsce zamieszkania i pobierała nadal świadczenie rodzicielskie w gminie właściwej. Otrzymaliśmy pismo potwierdzające pobieranie zasiłku macierzyńskiego za cały okres pobierania świadczenia rodzicielskiego. Znamy adres zamieszkania tej osoby (obca gmina). Czy jesteśmy organem właściwym do wydania decyzji dla tej Pani o uznanie i zwrot nienależnie pobranych świadczeń za te pół roku ????
OPS-RIA
Praktykant
Posty: 46
Od: 15 mar 2017, 11:25


Napisano: 19 kwie 2017, 12:22

Myślę, że jesteście organem właściwym do wydania zobowiązania. Jeżeli nie spłaci to należałoby zwrócić się do gminy obecnego zamieszkania z informacją, że istnieje dług i jeżeli są jakieś bieżące świadczenia to poprosić o potrącanie na poczet długu.
Takie informacje zaczerpnąłem na szkoleniu z panią Urszulą Maziarz.
Walery
Praktykant
Posty: 31
Od: 16 mar 2017, 9:02

Napisano: 20 kwie 2017, 22:36

na jakiej podstawie prawnej????
Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji
Art. 10. Egzekucja z innych świadczeń pieniężnych
§ 4. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. poz. 1860).
obywatel234
Stażysta
Posty: 50
Od: 13 mar 2017, 22:41

Napisano: 21 kwie 2017, 10:33

Mazurkiewicz twierdzi, że organem właściwym do wydania decyzji o nienależnie pobranym świadczeniu jest aktualna gmina/miasto, gdzie osoba mieszka. Oczywiście trzeba to zrobić przy współpracy z Wami, bo wiecie ile i kiedy ktoś pobrał nienależnie świadczenia.

Obywatel234 tu się z Tobą nie zgodzę, ten art. może i ma zastosowanie dla np. komorników itp. ale my mamy na to przepisy w art. 30 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
kropka86
Referent
Posty: 369
Od: 10 sty 2016, 21:21

Napisano: 21 kwie 2017, 19:13

racja:)
obywatel234
Stażysta
Posty: 50
Od: 13 mar 2017, 22:41

Napisano: 24 kwie 2017, 14:20

Sprawę oddalismy do gminy, która aktualnie wypłaca świadczenia rodzinne, mamy na to podstawę prawną. Dzieki;)))
OPS-RIA
Praktykant
Posty: 46
Od: 15 mar 2017, 11:25


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]