Dwa wnioski na to samo dziecko-POMOCY

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 20 wrz 2017, 17:01

Witam,

Pomóżcie!!!!

Matka złożyła wniosek na dziecko na zasiłek rodzinny. Tydzień później ojciec dziecka też złożył wniosek na to dziecko (nie mają ślubu, oboje ograniczone prawa rodzicielskie), bo dziecko mieszka z nim od roku. Co teraz? W 500+ przeprowadza się wywiad a w zasiłku rodzinnym? Na jaki art się powołać.

Z nieoficjalnego źródła wiemy, że dziecko faktycznie jest z ojcem.

Pomóżcie!!!!
zocha1234
Stażysta
Posty: 82
Od: 14 mar 2017, 12:22


Napisano: 20 wrz 2017, 21:51

zocha1234 pisze:
Z nieoficjalnego źródła wiemy, że dziecko faktycznie jest z ojcem.

Pomóżcie!!!!

No to sama znasz odpowiedź
W zasiłku rodzinnym też możesz podeprzec się wywiadem
01gops
Praktykant
Posty: 7
Od: 09 sie 2017, 11:04

Napisano: 20 wrz 2017, 22:16

a konkretnie na który art. ?
zocha1234
Stażysta
Posty: 82
Od: 14 mar 2017, 12:22

Napisano: 20 wrz 2017, 22:45

napisalas,ze oboje rodzicow maja ograniczone prawa ..to znaczy co konkretnie ma ograniczone jedno a co drugie ? sad wskazal,ze miejscem zamieszkania dziecka ma byc miejsce zamieszkania ktorego z rodzicow ?
kb
Awatar użytkownika
Starszy inspektor
Posty: 6420
Od: 02 lut 2007, 15:50
najładniejsza:), Polska

Napisano: 21 wrz 2017, 10:35

miejsce zamieszkania przy matce, ale dziecka tam nie ma, który art. mówi o tym że możemy przeprowadzić w takiej sytuacji wywiad?
zocha1234
Stażysta
Posty: 82
Od: 14 mar 2017, 12:22

Napisano: 21 wrz 2017, 17:09

jak dla mnie niewazne gdzie fizycznie jest dziecko w tej sytuacji...ojciec jesli chce otrzymywac swiadczenia niech to, ze dziecko jest z nim , ureguluje prawnie...skoro sad wskazal,ze miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania matki a nie ojca to tak jest, nawet jesli dziecko przebywa u ojca - ma do tego prawo :) matka moze nie dostac swiadczen jesli udowodnisz jej ,ze dziecko nie pozostaje na jej utrzymaniu
..ale co jest miejscem zamieszkania nieletniego dziecka okresla kodeks cywilny a nie jego fizyczne przebywanie
kb
Awatar użytkownika
Starszy inspektor
Posty: 6420
Od: 02 lut 2007, 15:50
najładniejsza:), Polska

Napisano: 22 wrz 2017, 7:21

kb pisze:jak dla mnie niewazne gdzie fizycznie jest dziecko w tej sytuacji...ojciec jesli chce otrzymywac swiadczenia niech to, ze dziecko jest z nim , ureguluje prawnie...skoro sad wskazal,ze miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania matki a nie ojca to tak jest, nawet jesli dziecko przebywa u ojca - ma do tego prawo :) matka moze nie dostac swiadczen jesli udowodnisz jej ,ze dziecko nie pozostaje na jej utrzymaniu
..ale co jest miejscem zamieszkania nieletniego dziecka okresla kodeks cywilny a nie jego fizyczne przebywanie

Wyjątkowo się z Tobą nie zgodzę kb
art. 22 W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia wychowawczego, świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeżeli opieka nad dzieckiem sprawowana jest równocześnie przez oboje rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, świadczenie wychowawcze wypłaca się temu, kto pierwszy złoży wniosek. W przypadku gdy po złożeniu wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego przez rodzica, opiekuna prawnego dziecka lub opiekuna faktycznego dziecka drugi rodzic, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w związku z opieką nad tym samym dzieckiem, organ właściwy ustala kto sprawuje opiekę i w tym celu może zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w celu ustalenia osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem. Przepisy art. 15 ust. 2 i 3 stosuje się.

Jeśli zatem nie mówimy o rodzicu samotnie wychowującym dziecko w rozumieniu ustawy, gdzie warunkiem pobierania świadczenia jest zasądzenie alimentów, kluczowe będzie właśnie to z kim dziecko fizycznie przebywa i kto sprawuje faktyczną opiekę.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 2855
Od: 19 lut 2014, 10:39
z OPS

Napisano: 22 wrz 2017, 8:35

no ok ale napiszcie mi jak sprawdzić gdzie przebywa dziecko? bo w zr nie ma możliwości przeprowadzić wywiadu? to jak to potwierdzić?pani nie będzie chciała napisać oświadczenia ze dziecko nie mieszka z nią?
zocha1234
Stażysta
Posty: 82
Od: 14 mar 2017, 12:22

Napisano: 22 wrz 2017, 9:02

kronos79 pisze:
kb pisze:jak dla mnie niewazne gdzie fizycznie jest dziecko w tej sytuacji...ojciec jesli chce otrzymywac swiadczenia niech to, ze dziecko jest z nim , ureguluje prawnie...skoro sad wskazal,ze miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania matki a nie ojca to tak jest, nawet jesli dziecko przebywa u ojca - ma do tego prawo :) matka moze nie dostac swiadczen jesli udowodnisz jej ,ze dziecko nie pozostaje na jej utrzymaniu
..ale co jest miejscem zamieszkania nieletniego dziecka okresla kodeks cywilny a nie jego fizyczne przebywanie

Wyjątkowo się z Tobą nie zgodzę kb
art. 22 W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia wychowawczego, świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeżeli opieka nad dzieckiem sprawowana jest równocześnie przez oboje rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, świadczenie wychowawcze wypłaca się temu, kto pierwszy złoży wniosek. W przypadku gdy po złożeniu wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego przez rodzica, opiekuna prawnego dziecka lub opiekuna faktycznego dziecka drugi rodzic, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w związku z opieką nad tym samym dzieckiem, organ właściwy ustala kto sprawuje opiekę i w tym celu może zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w celu ustalenia osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem. Przepisy art. 15 ust. 2 i 3 stosuje się.

Jeśli zatem nie mówimy o rodzicu samotnie wychowującym dziecko w rozumieniu ustawy, gdzie warunkiem pobierania świadczenia jest zasądzenie alimentów, kluczowe będzie właśnie to z kim dziecko fizycznie przebywa i kto sprawuje faktyczną opiekę.


edit: mój post odnosi się oczywiście do SW nie do świadczeń rodzinnych.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 2855
Od: 19 lut 2014, 10:39
z OPS

Napisano: 22 wrz 2017, 9:06

kronos pisze o 500 a kb o ZR.
Interesuje cię na początek stan prawny, jeżeli nie mają zasądzonych alimentów to kto pierwszy ten lepszy. ewentualnie możesz bazować na art. 4 - środki na dzieci
Dixisse me aliquando placuit, tacuisse numquam - Bywało niekiedy, że żałowałem tego, co powiedziałem, nigdy jednak tego, że milczałem
Jedna jest tylko droga, aby pokazać głupcom i durniom własny rozum, a polega ona na tym, by z nimi nie mówić.
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 16717
Od: 07 maja 2014, 7:21


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]