przyznanie świadczenia piel. po rezygnacji z zasilku dla opi

Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 09 lut 2018, 13:33

Petentka pobierająca zasiłek dla opiekuna wystąpiła z wnioskiem o swiadczenie pielęgnacyjne w lipcu 2017 r.i napisała oświadczenie, że w przypadku uzyskania prawa do śp zrezygnuje z zasiłku dla opiekuna. Daliśmy odmowę, SKO podtrzymało naszą decyzję i poszło do Sądu. Sąd wydał wyrok, ze w związku z tym, iż zapis o noepełnosprawności powstałej do 21 roku zycia jest niekonstytucyjny nalezało by przyznać swiadczenienie pielęgnacyjne ale po uprzednim uchyleniu decyzji o zasilku dla opiekuna za zgodą strony. Pismem z dnia 30 stycznia petentka wyraziła zgodę na uchylenie decyzji. Uchyliliśmy decyzję od lutego br. Petentka złożyła odwołanie bo chce uchylenia od lipca 2017 r. CO MAMY DALEJ ROBIC? Zawiesić postępowanie dot. przyznania śp do czasu wydania decyzji przez SKO i dalej wypłacać zasiłek dla opiekuna. OD KIEDY BYŚCIE EWENTUALNIE potem PRZYZNALI ŚP? Proszę o Wasze opinie?
sylwiaaaa
Praktykant
Od: 24 paź 2017, 14:54

Napisano: 11 lut 2018, 3:00

USTAWA z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 1518Lj.pdf
Art. 24. ust 2. Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca,
w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca
okresu zasiłkowego.

Petentka złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne w lipcu jak sama piszesz, natomiast sąd stwierdził, że wniosek o świadczenie pielęgnacyjne będzie można rozpatrzyć po uprzednim uchyleniu zasiłku dla opiekuna. inaczej biorąc, warunkiem rozpatrzenia wniosku złożonego w lipcu jest skuteczne uchylenie zasiłku dla opiekuna
Petentka jak rozumiem w styczniu br. już po korzystnym dla niej wyroku WSA złożyła wniosek o uchylenie zasiłku z datą od lipca 2017 r., więc w czym był problem, aby przyznać jej to świadczenie pielęgnacyjne.
-----------
Krzysztof

- nie jestem pracownikiem OPS
Krzysztof
Awatar użytkownika
Stażysta
Od: 04 sty 2014, 2:06
EL

Napisano: 14 lut 2018, 12:39

Mam nadzieję, że poradziłaś sobie kobieto, gdyż jak widzę Twojego pytania nie dostrzeżono i tym samym pozbawione zostało fachowej odpowiedzi.

Pozwolę sobie w uzupełnieniu poprzedniego komentarza dodać, iż znane są mi sprawy w których zasiłek uchylono na podstawie art. 155 kpa na wniosek i za zgodą strony od dnia wskazanego we wniosku (tj. wniosek np. złożony teraz, ale wniesiono o uchylenie zasiłku od daty złożenia wniosku o świadczenie pielęgnacyjne, czyli kilka miesięcy wstecz - gdyż tyle miesięcy trwała sprawa w SKO i WSA zanim wróciła ponownie do MOPS) i jednocześnie decyzji takiej np. nadano rygor natychmiastowej wykonalności w oparciu o art. 108 kpa ze względu na potrzebę zapobieżenia pobierania przez stronę nienależnych świadczeń rodzinnych.
Przemawiał za takim rozstrzygnięciem słuszny interes strony.
-----------
Krzysztof

- nie jestem pracownikiem OPS
Krzysztof
Awatar użytkownika
Stażysta
Od: 04 sty 2014, 2:06
EL

Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]