CZY OPŁACAĆ SKŁADKI EMERYTALNO-RENTOWE?

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 16 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 12 mar 2018, 14:24

PRZYZNALIŚMY PANI SZO W ZWIĄZKU Z OPIEKĄ NAD MĘŻEM. MA JUŻ PONAD 30 LAT OPŁACONYCH SKŁADEK W KRUSIE. TERAZ ODDAŁA W DZIERŻAWĘ GOSPODARSTWO SYNOWI. Z KRUSU JĄ WYREJESTROWANO. CZY W TAKIM WYPADKU ZGŁOSIĆ PANIĄ DO UBEZPIECZENIA EMERYTALNO-RENTOWEGO W ZUS-ie?
danina
Praktykant
Posty: 5
Od: 22 sty 2018, 13:08


Napisano: 13 mar 2018, 9:59

CZY KTOŚ MOŻE MI COŚ PODPOWIEDZIEĆ?
danina
Praktykant
Posty: 5
Od: 22 sty 2018, 13:08

Napisano: 13 mar 2018, 10:50

ja myślę że nie do 20 lat opłacamy a skoro ma już 30 to nie
zniesmaczona35
Starszy referent
Posty: 509
Od: 23 maja 2017, 9:29

Napisano: 13 mar 2018, 13:03

Mamy obowiązek opłacania składek do ZUS skoro w Zusie nie ma osiągniętego 20 letniego okresu ubezpieczenia.
Aniorka
Awatar użytkownika
Stażysta
Posty: 153
Od: 19 sty 2017, 9:51

Napisano: 13 mar 2018, 13:33

a ja nie opłacam jeżeli mają już opłacone 20 lat obojętnie gdzie
zniesmaczona35
Starszy referent
Posty: 509
Od: 23 maja 2017, 9:29

Napisano: 13 mar 2018, 13:53

No to jak już uważasz. Według mnie to są dwie różne ustawy, jest w nich mowa o tym, że opłacamy składki dopóki ktoś nie osiągnie wymaganego okresu ubezpieczenia w tym konkretnym organie rentowym. Zwróciliśmy się również do ZUS z prośbą o wydanie opinii i potwierdzili, że należy opłacać. Na szkoleniach z Panem W. też była mowa o tym, że mamy opłacać składki. Nawet jak KRUS wyrejestruje kogoś z mocą wsteczną to mamy tą osobę wstecz w ZUS ubezpieczyć.
Aniorka
Awatar użytkownika
Stażysta
Posty: 153
Od: 19 sty 2017, 9:51

Napisano: 13 mar 2018, 14:43

a gdzie to jest zapisane w naszej ustawie
zniesmaczona35
Starszy referent
Posty: 509
Od: 23 maja 2017, 9:29

Napisano: 13 mar 2018, 15:28

art. 6 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o syst. ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016r. poz. 963) za os. pobier. śp, sz, zdo wójt, burmistrz opłaca składkę....art. 6 ust. 2b jeżeli nie podlega innym tyt. ubezpieczenia.
pisałam do ZUS czy jeśli osoba ma 25 lat w KRUS to opłacamy ZUS...odpowiedź: "Obowiązujące przepisy nie uzależniaj zastosowania art. 6 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych od tego, czy osoba pobiera świadczenie pielęgnacyjne, szo lub zdo, udowodniła okres wymagany do przyznania emerytury rolniczej, o której mowa w art. 16 ust. 16 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczenie społecznym rolników. Wobec powyższego kwestia objęcia ubezpieczonego społecznym z systemu powszechnego osób, które osiągnęły już 25 letni okr. skł. w KRUS, w świetle obowiązujących przepisów jest kwestią zamkniętą." - odpowiedź ze stycznia 2017 r.

Ja składki od śp płacę takiej osobie do ZUS od daty przyznania świadczenia (nowego) lub wyrejestrowania z KRUS osobie nawet jeśli ma lata pracy w KRUS. Pytałam też czy muszą być te odsetki i czy od dnia wyrejestrowania z KRUS płacimy do ZUS - wszystko na Tak,niema przeproś.
Powodzenia ;)
haliczek_29
Praktykant
Posty: 25
Od: 15 mar 2017, 14:45

Napisano: 14 mar 2018, 8:45

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA SUGESTIE.
danina
Praktykant
Posty: 5
Od: 22 sty 2018, 13:08

Napisano: 14 mar 2018, 11:29

trzeba płacić do ZUS, nawet jak w krusie ma już opłacony wymagany okres.
kropka86
Referent
Posty: 422
Od: 10 sty 2016, 21:21

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 16 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]