darownizna mieszkania na rzecz osoby korzystajacej z pomocy

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Moderator: heiland

Napisano: 12 sie 2017, 20:33

Sytuacja jest taka: osoba z orzeczeniem o niepelnosprawnosci (2 grupa), ze stwierdzona calkowita niezdolnoscia do pracy, mieszka w wynajetym pokoju i zyje z zasilku stalego i z zasilkow celowych i okresowych. Osoba ta prawdopodobnie otrzyma w darowiznie od rodziny mieszkanie (kawalerka, 22 m2, zatem nie ma mowy o sublokatorach, ktorzy mogliby byc dla tej osoby zrodlem dochodu). Osoba ta obecnie placi za pokoj 600 zl, jesli dostanie mieszkanie i tam zamieszka, oplaty miesieczne beda wynosic ok. 400 zl. Prosze uprzejmie mi napisac, czy OPS ma prawo pozbawic te osobe pomocy finansowej, z tej racji, ze stanie sie ona wlascicielem mieszkania, ktore np. moze sprzedac i zyc z tych pieniedzy? Czy OPS potraktuje otrzymanie mieszkania w darowiznie jako dochod obdarowanego ktory wplynie na wysokosc pomocy spolecznej?
marcjan
Praktykant
Posty: 3
Od: 12 sie 2017, 20:25


Napisano: 16 sie 2017, 10:07

Trzeba dokładnie wszystko przeanalizować i sprawdzić. Jeśli chcesz uchylić decyzje musisz "pięknie" wszystko opisać. Darowizna nieruchomości nie jest dochodem, ale ma istotny wpływ na sytuację majątkową osoby obdarowanej. Może to być podstawą odmowy przyznania świadczenia z pomocy społecznej na podstawie art. 12 u.p.s. Należy jednak pamiętać, że oprócz dysproporcji pomiędzy sytuacją dochodową a majątkową musi zaistnieć przesłanka samowystarczalności. Podaje wyrok sądu WSA z dnia 4 listopada 2009, II SA/Łd 575/09

i wyrok WSA w Olsztynie z 2014-09-18, II SA/Ol 717/14 gdzie uznano, że darowizna podlega wliczeniu do dochodu również przy ustalaniu prawa do zasiłku stałego, będącego jednym ze świadczeń z pomocy społecznej, nawet jeśli pieniądze na dłuższy czas nie postaną w dyspozycji obdarowanego.Zdaniem sądu darowizna środków pieniężnych mieści się w kategorii dochodu, gdyż w przepisach ustawy o pomocy społecznej nie wymienia się darowizny, jako podlegającej wyłączeniu przy ustalaniu dochodu osoby korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej lub wnioskującej o taką pomoc.
mikannn
Stażysta
Posty: 81
Od: 17 mar 2017, 15:01

Napisano: 16 sie 2017, 19:26

Bardzo dziekuje za odpowiedz.Czy ten wyrok sadu kaze wliczac do dochodu kazda darowizne czy tylko darowizne pieniedzy? Nie jestem pracownikiem opieki, lecz opiekunem osoby, o ktorej pisze. Osoba ta otrzyma mieszkanie, a nie gotowke (na mieszkanie), tak male, ze nie ma mowy o wzieciu sublokatora, i bedzie to jedyna nieruchomosc w posiadaniu tej osoby.Zatem na moj rozum otrzymanie takiego mieszkania w darowiznie nie zapewni tej osobie samowystarczalnosci (nie da sie go wynajac, bo za male i samemu trzeba w nim mieszkac, nie da sie go zamienic na mniejsze bo nie ma mniejszych. Biezaca sytuacja materialna tej osoby o tyle sie poprawi, ze bedzie placila 400 zl czynszu za wlasne mieszkanie zamiast 600 terraz za wynajety pokoj. Czyli OPS nie powinien cofnac jej swiadczen?
marcjan
Praktykant
Posty: 3
Od: 12 sie 2017, 20:25


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]