Zasiłek pielęgnacyjny od kiedy?

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 12 paź 2017, 14:43

Jest orzeczenie o umiarkowanym stopniu, na stałe, umiarkowany ustalony od kwietnia 2017r. wnioskodawca miał wtedy 24 lata, niepełnosprawność istnieje od - nie da się ustalić. Ten sam wnioskodawca przedłożył orzeczenie lekarza ZUS - całkowita niezdolność do pracy, data powstania niezdolności: od dzieciństwa. Wniosek wpłynął we wrześniu. Chyba w tym wypadku nie ma zastosowanie wyrównania świadczenia od daty złożenie wniosku na zespole, ponieważ orzeczenie nie daje uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego. Powinnam przyznać od daty złożenia wniosku?
Mogę się mylić, możesz mieć rację ;)
Paragraf
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 264
Od: 24 mar 2017, 7:54


Napisano: 12 paź 2017, 15:00

Na pewno nie od miesiąca złożenia wniosku do zespołu orzekającego o niepełnosprawności. Pytanie czy można łączyć te dwa orzeczenia by sugerować się datą powstania niepełnosprawności czy jednak nie?
Maciej123
Praktykant
Posty: 2
Od: 11 paź 2017, 13:55

Napisano: 12 paź 2017, 15:17

No właśnie :/ moim zdaniem nie
Mogę się mylić, możesz mieć rację ;)
Paragraf
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 264
Od: 24 mar 2017, 7:54

Napisano: 12 paź 2017, 16:20

Jeśli zmieścił się w 3 miesiącach, to ja bym wyrównał.
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne.
Albert Camus
noteev
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 2012
Od: 30 sty 2016, 12:40

Napisano: 13 paź 2017, 7:10

...a ja mam sporo wątpliwości. Orzeczenie z zespołu nie daje uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego. Uprawnienie takie daje orzeczenie lekarza ZUS. Art. 24 ust. 2a nie wymienia orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, poza tym na orzeczeniu ZUS nie widnieje data złożenia wniosku. Art. 24 a wyraźnie mówi o orzeczeniu o stopniu.
Mogę się mylić, możesz mieć rację ;)
Paragraf
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 264
Od: 24 mar 2017, 7:54

Napisano: 13 paź 2017, 17:59

Orzeczenie z zespołu + orzeczenie z ZUS dają mu pełne prawo do zasiłku pielęgnacyjnego. Nasza ustawa mówi o osobie legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do 21 roku życia. Więc wszystko się tu zgadza, jedno orzeczenie (nowsze) mówi o niepełnosprawności, a drugie (starsze) o niepełnosprawności i dacie powstania niepełnosprawności.
Art. 24 ust. 2a mówi o orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności, a art. 3 pkt 20 lit. b definiuje umiarkowany z ZUS.
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne.
Albert Camus
noteev
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 2012
Od: 30 sty 2016, 12:40


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]