świad. rodziciel. a decyzja na nowy okres

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: ewalu

Napisano: 17 paź 2017, 19:32

klientka ma uzysk za 2016 świadczenie rodzicielskie, które bierze z naszego ops. Sytuacja wygląda tak, że z tym świadczeniem przekracza kryterium. świadczenie ma przyznane np.: do 24.10.2017r., więc w tym miesiącu następuje utrata. Przysługiwać SW będzie od listopada.
i tu moje (być może głupie lub śmieszne dla niektórych) pytanie:
czy mogę jej wydać już dziś decyzję przyznającą od listopada 2017. czy na decyzji mam pisać też odmowę na październik 2017, czy wystarczy w uzasadnieniu napisać dlaczego od listopada.
A może poczekać do dnia utraty i dopiero wydać decyzję.
Jak robicie w takich przypadkach?
nowy świerzak
Stażysta
Posty: 52
Od: 10 paź 2017, 16:34


Napisano: 17 paź 2017, 20:05

Świadczenie przysługuje od pażdziernika, bo to nie jest utrata, ale uzysk, którego już nie ma.
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne.
Albert Camus
noteev
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 2100
Od: 30 sty 2016, 12:40

Napisano: 17 paź 2017, 20:18

noteev pisze:Świadczenie przysługuje od pażdziernika, bo to nie jest utrata, ale uzysk, którego już nie ma.

nie rozumiem.
w roku bazowym 2016 uzyskała ŚR do 24 października 2017 z tym uzyskiem przekracza kryterium dochodowe - w październiku. Nie powinno być tak, że dopiero przysługuje od miesiąca następującego po utracie tego dochodu? czyli od listopada?
PS. dzięki za drugą odpowiedź
nowy świerzak
Stażysta
Posty: 52
Od: 10 paź 2017, 16:34

Napisano: 17 paź 2017, 20:27

Utracić można coś, co się rozpoczęło przed rokiem bazowym (2016). Jeśli ŚR uzyskała 10.2016, a 25.10.2017 już go nie ma, to nie jest utrata tylko uzysk, którego nie ma i w pażdzierniku 500+ mu przysługuje. Art. 18 ust. 5 mówi tylko o utracie, a nie o uzyskaniu, które zniknęło.
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne.
Albert Camus
noteev
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 2100
Od: 30 sty 2016, 12:40

Napisano: 17 paź 2017, 20:37

bez kitu ale mi ćwieka zabiłeś/łaś
no i teraz czekają mnie konsultacje z kierownictwem.
a tak od technicznej-prawnej strony, to można wydać decyzję "na zaś", w sensie, że wiem, że tego dochodu już nie będzie załóżmy od listopada 2017 to czy odmowa informujemy klienta, żeby wniosek znów złożył?
nowy świerzak
Stażysta
Posty: 52
Od: 10 paź 2017, 16:34

Napisano: 17 paź 2017, 21:10

Przy nowych zasadach, to trochę ryzykowne. Do tej pory, gdy wiedziałem, że kończy się umowa - przyznawałem.
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne.
Albert Camus
noteev
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 2100
Od: 30 sty 2016, 12:40


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]