becikowe dla opiekuna prawnego a wcześniej już pobrane przez

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 07 gru 2017, 10:03

Niby proste, ale jednak wątpliwości są ....

Babia, która od marca 2017 r. jest opiekunem prawnym swojej 10-cio letniej wnuczki złożyła wniosek o becikowe i wszystko by grało, ale system uparcie tworzy decyzję odmowną z adnotacją "Brak we wniosku dzieci spełniających warunki przyznania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka".

Okazuje się, że 10 lat temu matka biologiczna dziecka pobrała już becikowe na to dziecko.

Pytanie: czy opiekunowi prawnemu można przyznać becika, jeżeli świadczenie to już pobrała matka?

Jestem ciekawa Waszych opinii, bo dzwoniłam po paru mgopsach i zdania są podzielone.
Eliza77
Praktykant
Posty: 5
Od: 09 cze 2017, 12:10


Napisano: 07 gru 2017, 10:34

Przysługuje.
I SA/Wa 1521/10
Założony cel nie został jednak osiągnięty, ponieważ (co wynika między innymi z przedmiotowej sprawy) nadal przepis ten budzi wątpliwości interpretacyjne w codziennej praktyce. Organy stosujące ten przepis mają wątpliwości czy alternatywa rozłączna "albo" dotyczy wszystkich trzech członów zakresu podmiotowego przepisu czyli matki lub ojca, opiekuna prawnego, opiekuna faktycznego, ponieważ tego typu wyliczenie z zastosowaniem "albo" na jego końcu może wskazywać na alternatywę rozłączną wszystkich wyliczonych elementów. Jednak przy takim rozumieniu przepisu nie zostałaby zdaniem Sądu zrealizowana intencja ustawodawcy, aby zapomogę mogli otrzymać matka i ojciec dziecka i jednocześnie opiekun prawny czy faktyczny, ponieważ w takim przypadku tylko jeden z podmiotów byłby uprawniony do zapomogi. Przepis nie przewiduje również sytuacji złożenia wniosku przez dwie uprawnione osoby i nie rozstrzyga, który z nich w takiej sytuacji miałby pierwszeństwo.

Mając jednak na uwadze intencje ustawodawcy wynikające z uzasadnienia do projektu ustawy zmieniającej z dnia 24 maja 2007 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 109, poz. 747), że zmiana ma polegać na rozszerzeniu zakresu podmiotowego osób uprawnionych do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, należy zdaniem Sądu z punktu widzenia logiki prawnej przyjąć, taką interpretację przepisu art. 15b pkt 2, że przecinek zastosowany w zdaniu: "jednorazowa zapomoga przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka", oznacza koniunkcję, która odnosi się do członów "matka lub ojciec" - "opiekun prawny albo opiekun faktyczny".
Zaprawdę, nie masz nic wstrętniejszego ponad monstra owe, urzędasami zwane, któreż płodami są plugawego czarostwa i diabelstwa.
Oto łotry bez cnoty, sumienia i skrupulów, istne stwory piekielne, do uprzykrzania życia jeno zdatne...
Tom.
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 4564
Od: 09 mar 2005, 16:10
PL

Napisano: 07 gru 2017, 11:00

Przysługuje oczywiście.
Walka z wiatrakami since 1998.
Iks
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 4941
Od: 27 lut 2014, 20:32
Polska C

Napisano: 07 gru 2017, 11:41

Dzięki za odpowiedzi, na Was zawsze można liczyć :)
Eliza77
Praktykant
Posty: 5
Od: 09 cze 2017, 12:10

Napisano: 07 gru 2017, 12:43

Jak zaznaczysz ze jest to dziecko pod opieka prawna to system przyznaje
Elro
Praktykant
Posty: 1
Od: 07 gru 2017, 12:34


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]